Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu desteklerinin kırsal kalkınmaya etkisi: Çanakkale ili örneği
The effect of the support of Agriculture and Rural Development Support Institution on rural development: The case of Çanakkale province
- Tez No: 584225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kırsal kalkınma uzun yıllar kalkınma olgusu ile beraber değerlendirilmiştir. Kırsal kalkınma üzerine yapılan çalışmalar özellikle 1950'li yıllardan itibaren giderek önem kazanmıştır. Kalkınma konusunda önde gelen kuruluşlardan Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası ve Avrupa Birliği gibi örgütler kırsal kalkınma olgusuna gereken önemi yaptıkları çalışmalar ve ayırdıkları fonlarla göstermişlerdir. Dünyada, özellikle gelişmekte olan ülkelerde kırsal kalkınmaya yönelik uluslararası örgütlerin de destek verdiği çalışmalar sürdürülmektedir. Bu kapsamda, Türkiye'de de bölgeler arası gelişmişlik farklarının ortadan kaldırılması noktasında çalışmalar yürütülmektedir. Araştırmanın amacı, AB'nin kırsal kalkınma desteklerinden IPARD fonlarının Türkiye kırsalının kalkındırılmasında ne tür etkilerinin olduğunun belirlenmesidir. Bu etki ölçülürken IPARD fonlarının Türkiye'deki dağıtıcısı olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun kırsal kalkınma projeleri Çanakkale ili özelinde incelenmiş ve örnek olarak seçilen proje sahipleriyle birebir görüşülmüştür. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi ve görüşme tekniklerinden yarı yapılandırılmış mülakat yönteminden yararlanılmıştır. Verilerin içerik analizi ise bilgisayar tabanlı veri analiz programı olan Maxqda aracılığı ile yapılmıştır. Sonuçta, AB kaynaklı kırsal kalkınma desteklerinin TKDK aracılığı ile Çanakkale'de etkin şekilde dağıtıldığı ancak bu desteklerin dağıtımında bürokrasi ve kırtasiyecilik, danışmanlık faaliyetlerinin yetersizliği, proje takviminin net olmaması gibi sorunlar ile karşılaşıldığı da tespit edilmiştir. Ortaya çıkan sorunların nasıl aşılacağı ile ilgili çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Rural development has been evaluated together with the phenomenon of development for many years. Studies on rural development have gained significance especially since the 1950s. The leading international organizations in development such as the United Nations, the World Bank and the European Union have shown the importance of rural development with their works and the funds they have allocated. With the support of international organizations, there are ongoing practices to ensure rural development especially in the developing countries around the world. Studies are also carried out in Turkey to eliminate the interregional disparities. The aim of this research is the determining what kind of effects of IPARD funds, which is one of the EU rural development, to the improvement of Turkey's countryside. Agriculture and Rural Development Support Agency's; which is the distributor of the IPARD funds in Turkey; rural development projects in Canakkale have been examined in private and one by one interviews have been made with the selected project's owners to measure this effect. In the study, document analysis in the qualitative research methods and semi-structured interview method in the interview techniques were used. The content analysis of the data was carried out through the computer based data analysis program MAXQDA. In conclusion, it was determined that rural development supports originating from EU were distributed effectively in Canakkale through Agriculture and Rural Development Support Agency. However, it is also understood that problems such as bureaucracy and stationery, inadequacy of consultancy activities and lack of project schedule are encountered during the distribution process of these supports. Finally, suggestions were made about how to overcome these problems.