Marka imajı ve şehir markalaşması: Gümüşhane örneği
Brand image and city branding: Gümüşhane example
- Tez No: 988771
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GEÇİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamız, imaj ve marka kavramlarının detaylı bir şekilde incelendiği bir perspektif sunmaktadır. İlk olarak, imaj kavramı genel olarak ele alınarak, bir markanın nasıl algılandığı, tüketicilerin zihninde nasıl yer ettiği ve bu süreçteki etmenler üzerinde durulmuştur. Marka, kurumsal kimlik, sadakat ve rekabet avantajı gibi alt başlıklar altında incelenmiş, marka oluşturmanın ve yönetmenin stratejik önemi vurgulanmıştır. Çalışmamız, imaj ve marka kavramlarının iş dünyasındaki önemini vurguladıktan sonra, şehir markalaşması konusuna odaklanmaktadır. Şehir markalaşması, bir yerel yönetimin veya topluluğun kendi kimliğini oluşturarak sürdürülebilir kalkınma, turizm ve yerel ekonomiyi güçlendirmeye yönelik stratejilerini içermektedir. Bu bağlamda, Gümüşhane şehri üzerinden yapılan bir analizle, şehir markalaşmasının nasıl gerçekleştirildiği ve bu süreçte hangi faktörlerin etkili olduğu detaylı bir şekilde incelenmiştir. Gümüşhane'nin tarih, kültür, doğa ve ekonomik potansiyeli gibi özellikleri üzerinden yapılan şehir markalaşması çalışması, şehrin benzersiz değerlerini ortaya çıkarmak ve bu değerleri hedef kitlelere etkili bir şekilde iletmek amacını taşımaktadır. Yerel halkın katılımı, turistik destinasyonlar, yerel ürünler ve sosyal sorumluluk projeleri gibi unsurların şehir markalaşmasında nasıl kullanıldığı, Gümüşhane örneği üzerinden detaylı bir şekilde açıklanmaktadır. Sonuç olarak, çalışmamız imaj ve marka kavramlarını genel bir perspektifle ele alarak, şehir markalaşması konusuna odaklanmış ve Gümüşhane örneği ile somut bir içerik sunmuştur. Bu çerçevede, imajın ve markanın bir şehir için nasıl stratejik bir avantaj sağlayabileceği, yerel özelliklerin nasıl vurgulanabileceği ve bu süreçteki paydaşların nasıl etkileşimde bulunabileceği gibi konulara ayrıntılı bir şekilde değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study offers a perspective in which the concepts of image and brand are examined in detail. First, the concept of image was discussed in general, how a brand is perceived, how it has a place in the minds of consumers, and the factors in this process. The brand was examined under subheadings such as corporate identity, loyalty and competitive advantage, and the strategic importance of creating and managing a brand was emphasized. Our study focuses on city branding after emphasizing the importance of image and brand concepts in the business world. City branding includes strategies of a local government or community to strengthen sustainable development, tourism and the local economy by creating its own identity. In this context, with an analysis made on the city of Gümüşhane, how city branding is carried out and what factors are effective in this process are examined in detail. The city branding study, which is carried out based on the characteristics of Gümüşhane such as history, culture, nature and economic potential, aims to reveal the unique values of the city and communicate these values effectively to the target audiences. How elements such as participation of local people, tourist destinations, local products and social responsibility projects are used in city branding is explained in detail through the example of Gümüşhane. As a result, our study discussed the concepts of image and brand from a general perspective, focused on city branding and presented a concrete content with the example of Gümüşhane. In this context, issues such as how image and brand can provide a strategic advantage for a city, how local features can be emphasized, and how stakeholders in this process can interact are discussed in detail.