Koku duyusunun semantik işlemlemeye etkisi
The effect of the olfactory sense on semantic processing
- Tez No: 988779
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELMALI, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMGE ŞİŞMAN BAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil Bilimi Araştırmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Anlambilimsel işlemleme, anlamın bilişsel temsillerinin işlemleme süreçlerini incelemektedir. Anlamın bilişsel temsili ile kastedilen ise anlamın bilişsel sistemlerde nasıl kodlandığı, işlem gördüğü ve kavramlaştırıldığıdır. Anlamın temsillerinin doğasına dair birbiriyle tamamen zıt iki temel görüş vardır. Bu görüşlerden biri anlambilimsel temsillerin modaliteye özgü alanlardan bağımsız olduğunu savunan Amodal Sembol Kuramı, diğeri ise modaliteye özgü alanların işlemleme süreçlerinde aktif bir rol oynadığını kabul eden Algısal Sembol Kuramıdır. Bu iki kuramın yanı sıra her iki sembol türünün de anlambilimsel işlemleme sürecinde aktif rol oynadığını kabul eden birleştirici kuramlar bulunmaktadır. Bu çalışmada, modaliteye özgü alanların işlemleme süreçlerindeki etkisini görmek amacıyla koku duyusu manipülasyonu yapılan bir deney tasarlanmıştır. Amaç duyuların anlambilimsel işlemleme sürecindeki rolünü koku duyusu üzerinden görebilmektir. Araştırmaya, Arapça ve Farsça ana dili konuşuru olan kadın (n= 36) ve erkek (n=24) katılımcılar çalışma grubu (n=60) olarak davet edilmiştir. Çalışma için üç test hazırlanmıştır: Olumlu/Olumsuz Anlamlandırma Testi, Yazarak Sözcük Anlamlandırma Testi ve Seçerek Sözcük Anlamlandırma Testi. Her üç testte de nicel araştırma yöntemlerinden 3 (koku: kötü, iyi, kontrol) x 3 (ses: sert, yumuşak, kontrol) faktörlü karma deneysel desen ile çalışılmıştır. Verilerden elde edilen bulgular, koku değişkenlerinden iyi kokunun tepki süresini uzattığı ve çoğunlukla olumlu tepki doğurduğu, kötü kokunun ise iyi tepki kadar çok koşulda görülmese de tepki süresini hızlandırdığını göstermiştir. Ses değişkeninde ise özellikle yumuşak ses - iyi koku etkileşiminin tepki süresini uzattığı tespit edilmiştir. Bulgularda, özellikle iyi koku koşulunda, koku duyusunun anlambilimsel işlemleme süreçlerine etkisinin görülmesi nedeniyle bu çalışmadan elde edilen sonuçlar Amodal Sembol Kuramını desteklememiş, Algısal Sembol Kuramı ile birleştirici kuramları desteklemiştir. Elde edilen bu bulgular alanyazındaki çalışmalar ışığında tartışılmıştır. Bu çalışma, koku duyusunun yeni sözcüklerin anlambilimsel işlemleme süreçlerine etkisini incelemesi ve bu çalışmaya özgü hazırlanmış üç yeni test kullanması açısından sonraki çalışmalar için yol gösterici bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Semantic processing examines the cognitive mechanisms underlying the representation of meaning. By cognitive representation of meaning, we refer to how meaning is encoded, processed, and conceptualized within cognitive systems. There are two fundamentally opposing views regarding the nature of semantic representations. One of these is the Amodal Symbol Theory, which posits that semantic representations are independent of modality-specific areas, while the other is the Perceptual Symbol Theory, which asserts that modality-specific areas play an active role in processing. Additionally, there are integrative theories that consider both types of symbols to play active roles in semantic processing. In this study, an experiment was designed to investigate the influence of modality-specific areas on processing by manipulating the sense of smell. The aim was to observe the role of sensory modalities in semantic processing specifically through olfaction. Participants included 36 female and 24 male native speakers of Arabic and Persian (total n = 60). Three tests were prepared for the study: the Positive/Negative Semantic Judgment Test, the Written Word Meaning Test, and the Selection-Based Word Meaning Test. All three tests employed a quantitative 3 (odor: unpleasant, pleasant, control) × 3 (sound: hard, soft, control) factorial mixed design. The results showed that, among the odor conditions, pleasant odors increased response times and generally elicited positive responses, while unpleasant odors, though less frequently, tended to speed up responses. Regarding the sound variable, it was found that the interaction of soft sound and pleasant odor particularly prolonged response times. Since the findings demonstrated the influence of the olfactory sense on semantic processing, the results did not support the Amodal Symbol Theory but rather supported the Perceptual Symbol Theory and integrative approaches. These results were discussed in the context of prior literature. This study is a guiding reference for future research, as it examines the effect of olfaction on the semantic processing of novel words and employs three newly developed tests unique to this study.