Radyoterapi almış nazofarenks kanserli olgularda koku duyusunun değerlendirlmesi
Evaluati̇on sense of smell the pati̇ents recei̇ved radi̇otherapy wi̇th nasopharyngeal carci̇noma
  1. Tez No: 358917
  2. Yazar: BİLGE KURNAZ KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KIZILAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışmamızda nazofarenks kanser (NFK) hastalarında radyoterapi (RT) tedavisi sonrası koku duyusunda kayıp oluşup oluşmadığı, oluşuyorsa bunun hastanın yaşam kalitesine etkisinin saptanması amaçlandı. Bu çalışmada NFK sonrasında RT alan 21 hasta ve kontrol grubu olarak sağlıklı 21 gönüllü aldık. Her iki gruba da otonazal koku testleri, yaşam kalitesi ölçeği ve olfaktör bulbus (OB) hacmini ölçmek amacı ile MR görüntüleme uygulandı. Yaptığımız karşılaştırmada her iki grup arasında ortonazal koku testleri ve yaşam kalitesi ölçeği yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark saptadık. Ancak olfaktör bulbus hacmi yönünden iki grup arasında anlamlı fark saptamadık.Bu çalışmada olfaktör bulbus hacminin değişmediğini fakat yaşam kalitesi ölçeği ve subjektif koku testleri ile hastaların RT sonrasında koku duyusunda azalma hissettiklerini ve bunun yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediğini bulduk. Bunun sonucunda RT öncesi hastalara tedavi sonrası koku duyusunda azalma olabileceği hakkında bilgi verilmesi gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In our study, to determine whether or not loss of sense of smell in nasopharynx cancer patients after radiotherapy and the effects of this on quality of life was aimed. Twenty-one patients received RT with nasopharyngeal carcinoma and 21 volunteers as healty control groups participated in the study. Ortonasal odor tests, scale of life quality, and MR imaging to measure olfactory bulb (OB) volume have applied in both groups.When we compared ortonasal odor tests and the scale of life quality among two groups, we found statistically significant difference . But OB volumes using MRI did not showed any statistically significant difference among two groups.We found the sense of smell did not change but patients felt reducing the sense of smell with subjective smell tests and scale of life quality and this effected their life of quality negatively. As a result, the patients should be given information before RT about can be reduced sense of smell after radiotherapy was concluded.