İş hukukunda platform çalışması ve platform çalışanları
Platform work and platform workers in labour law
- Tez No: 988778
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
İnternetin yaygınlaşması ve dijital teknolojilerin hızlı gelişimi, çalışma ilişkilerinin tarihsel olarak sahip olduğu mekânsal, zamansal ve örgütsel sınırları büyük ölçüde değiştirmiştir. Bununla birlikte emek, üretim ve istihdam biçimleri köklü bir dönüşüm sürecine girmiştir. Son dönemde bu dönüşümün temel aktörlerinden biri olan platform ekonomisi, dijital aracılar aracılığıyla hizmet sunumunu yeniden tanımlamış ve çok taraflı etkileşim alanları oluşturarak ekonomik faaliyetlerin işleyişini derinden etkilemiştir. Platform ekonomisinin büyümesiyle paralel biçimde gelişen platform çalışması ise gerek küresel ölçekte yaygınlaşması gerekse çalışma ilişkilerine getirdiği yeni dinamikler nedeniyle çağdaş çalışma hayatının en tartışmalı alanlarından biri haline gelmiştir. Platform çalışması bir yandan esneklik, geniş pazar erişimi ve düşük başlangıç maliyeti gibi avantajlar sunarken, diğer yandan güvencesizlik, belirsizlik, gelir istikrarsızlığı, ayrımcılık riski, iş sağlığı ve güvenliği sorunları ve örgütlenme güçlükleri gibi önemli yapısal sorunlara neden olmaktadır. Dijital platformların kendilerini yalnızca aracı olarak konumlandırması ve çalışanları“bağımsız çalışan”kategorisine yerleştirmesi, iş sözleşmesinin unsurlarının özellikle bağımlılık unsurunun platform bağlamında yeniden değerlendirilmesini zorunlu kılmaktadır. Algoritmik derecelendirme, otomatik karar alma süreçleri, veri temelli iş organizasyonu ve platform mimarisinin kontrol mekanizmaları gibi unsurlar, platform çalışanlarının hukuki statülerinin tespitini daha da karmaşık hale getirmektedir. Bu kapsamda çalışmamızda, platform ekonomisi ve platform çalışması kavramı ile platform çalışanlarının hukuki statüsü ve platform çalışmasında iş sağlığı ve güvenliği konularının, uluslararası düzenlemeler ve karşılaştırmalı hukuk da dikkate alınarak incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The widespread use of the internet and the rapid advancement of digital technologies have significantly transformed the spatial, temporal, and organizational boundaries traditionally associated with employment relations. Consequently, labour, production, and employment structures have undergone a profound transformation. In recent years, the platform economy—one of the central drivers of this transformation—has redefined service delivery through digital intermediaries and reshaped economic activity by creating multi-sided interaction environments. In parallel with the expansion of the platform economy, platform work has become one of the most debated areas of contemporary labour markets due to its global prevalence and its introduction of new dynamics into employment relations. While platform work offers advantages such as flexibility, broad market access, and low entry costs, it also gives rise to significant structural challenges, including precariousness, uncertainty, income instability, risks of discrimination, occupational health and safety concerns, and difficulties in collective organization. Platform companies' self-identification as mere“intermediaries”and their classification of workers as“independent contractors”necessitate a reassessment of the elements of the employment contract, particularly the element of subordination, within the platform context. Moreover, algorithmic rating systems, automated decision-making processes, data-driven work organization, and platform-based control mechanisms render the determination of platform workers' legal status increasingly complex. In this context, the present study aims to examine the concepts of platform economy and platform work, as well as the legal status of platform workers and occupational health and safety issues in platform work, taking into account international regulations and comparative legal approaches.