Etik liderliğin çalışan sesliliği üzerine etkisi: Eğitim sektöründe bir araştırma
The effect of ethical leadership on employee vocalization: A study in education sector
- Tez No: 988791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, etik liderliğin çalışan sesliliği üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Etik liderlik, liderlerin karar alma süreçlerinde, çalışanlar ile olan ilişkilerinde ve örgütsel kültürde etik değerleri ön plana çıkaran bir liderlik stilini ifade etmektedir. Çalışan sesliliği ise, çalışanların örgütsel süreçlere katılımı, görüşlerini dile getirme cesareti ve önerilerde bulunma eğilimleri ile ilişkilidir. Araştırmada, etik liderliğin, çalışanların sesli ve katılımcı olma eğilimleri üzerinde nasıl bir etki yarattığı araştırılmıştır. Çalışma, etik liderlik algısının çalışan sesliliği üzerindeki etkilerini ortaya koyarken aynı zamanda bu ilişkinin demografik değişkenler (cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve çalışma yılı) açısından farklılık gösterip göstermediğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, etik liderlik algısını oluşturan alt boyutlar (İklimsel Etik, İletişimsel Etik, Davranışsal Etik ve Karar Vermede Etik) ile çalışan sesliliği arasındaki ilişkileri de kapsamaktadır. Bu doğrultuda araştırmanın temel hedefi, eğitim sektöründe çalışan sesliliğini artırmaya yönelik etik liderlik uygulamalarının etkinliğini değerlendirmek ve bu uygulamaların çalışan sesliliğini nasıl etkilediğini anlamaktır. Ayrıca, bulgular doğrultusunda eğitim kurumları için önerilerde bulunmak ve liderlik uygulamalarına yönelik stratejiler geliştirilmesine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Veri analizinde, faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Faktör analizi sonucunda etik liderlik, bir bütün olarak örgütsel ortamda etik değerlerin liderlik yoluyla şekillendirilmesine işaret etmektedir. Korelasyon analizi ise, etik liderlik ile çalışan sesliliği arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Regresyon analizi sonucunda, etik liderliğin çalışan sesliliği üzerinde anlamlı düzeyde bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Bu bulgu, etik liderliğin çalışanların fikirlerini ifade etmeleri ve örgütlerine katılım gösterme eğilimlerini artırıcı bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, etik liderliğin çalışanların sesliliğini artıran önemli bir faktör olduğu anlaşılmaktadır. Eğitim sektörü gibi hiyerarşik yapıların güçlü olduğu örgütlerde bile, liderlerin etik tutumları, çalışanların görüşlerini paylaşmalarını ve örgütlerine katkıda bulunmalarını teşvik etmektedir. Bu bulgular, etik liderliğin örgütsel etkileşimler ve karar alma süreçlerinde daha fazla ön plana çıkarılması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of ethical leadership on employee voice. Ethical leadership refers to a leadership style that emphasises ethical values in leaders' decision-making processes, their relationships with employees and organisational culture. Employee voice, on the other hand, is related to employees' participation in organisational processes, courage to voice their opinions and tendency to make suggestions. In this study, the effect of ethical leadership on employees' tendency to be vocal and participative was investigated. The study aims to reveal the effects of ethical leadership perception on employee voice and to analyse whether this relationship differs in terms of demographic variables (gender, age, educational level and years of employment). The research also covers the relationships between the sub-dimensions of ethical leadership perception (Climatic Ethics, Communicative Ethics, Behavioural Ethics and Ethics in Decision Making) and employee voice. Accordingly, the main objective of the study is to evaluate the effectiveness of ethical leadership practices to increase employee voice in the education sector and to understand how these practices affect employee voice. In addition, in line with the findings, it is aimed to make recommendations for educational institutions and to contribute to the development of strategies for leadership practices. Factor analysis, correlation analysis and regression analysis were used in data analysis. As a result of the factor analysis, ethical leadership refers to the shaping of ethical values in the organisational environment as a whole through leadership. Correlation analysis shows that there is a positive and significant relationship between ethical leadership and employee voice. Regression analysis revealed that ethical leadership has a signifcant effect on employee voice. This finding reveals that ethical leadership plays a role in increasing employees' tendency to express their opinions and participate in their organisations. As a result, it is understood that ethical leadership is an important factor that increases employee voice. Even in organisations with strong hierarchical structures such as the education sector, ethical attitudes of leaders encourage employees to share their views and contribute to their organisations. These findings emphasise that ethical leadership should be more prominent in organisational interactions and decision-making processes.