Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği'nde sıvılaştırılmış doğal gaz sözleşmeleri
Liquefied natural gas contracts in the United States and the European Union
  1. Tez No: 1011022
  2. Yazar: MELTEM DEMİROK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Enerji, modern toplumların ekonomik, sosyal ve siyasal yapılarının sürdürülebilirliği açısından vazgeçilmez bir unsur olup, yalnızca üretim ve tüketim ilişkilerinin değil, aynı zamanda uluslararası ilişkilerin ve küresel güç dengelerinin de belirleyici bileşenlerinden biri hâline gelmiştir. Özellikle doğal gaz, sağladığı arz esnekliği, görece düşük karbon emisyonu ve farklı taşıma seçenekleri sayesinde, fosil yakıtlar arasında stratejik bir konuma sahip olmuştur. Bu bağlamda sıvılaştırılmış doğal gaz, boru hattı altyapısına bağımlılığı azaltan yapısı ve küresel ölçekte taşınabilirliği sayesinde, son yıllarda uluslararası enerji ticaretinin merkezinde yer almaktadır. Küresel LNG piyasası; COVID-19 pandemisi, jeopolitik gerilimler, Rusya-Ukrayna savaşı, enerji arz güvenliğine ilişkin endişeler ve iklim politikaları doğrultusunda önemli bir dönüşüm sürecinden geçmektedir. Bu dönüşüm, yalnızca piyasa yapısını değil, aynı zamanda LNG ticaretine konu olan sözleşmelerin hukuki ve ticari niteliğini de doğrudan etkilemektedir. Geleneksel olarak uzun vadeli, petrol endeksli ve katı yükümlülükler içeren LNG satış sözleşmeleri; günümüzde spot ve kısa vadeli işlemlerin artışı, fiyat dalgalanmaları ve piyasa esnekliği ihtiyacı karşısında yeniden şekillenmektedir. Bu süreçte“al ya da öde”, fiyat gözden geçirme, mücbir sebep ve uyuşmazlık çözüm mekanizmaları gibi sözleşmesel hükümler, taraflar arasındaki risk dağılımını dengeleyen temel araçlar olarak öne çıkmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği, küresel LNG piyasasında hem arz hem de talep yönlü aktörler olarak özel bir öneme sahiptir. ABD, kaya gazı devrimi sonrasında dünyanın önde gelen LNG ihracatçılarından biri hâline gelirken; Avrupa Birliği, enerji arz güvenliği ve tedarik çeşitlendirme politikaları çerçevesinde LNG'ye olan bağımlılığını artırmıştır. Bu durum, ABD ve AB merkezli LNG sözleşmelerinin yalnızca ticari belgeler olmanın ötesine geçerek, enerji politikaları, rekabet hukuku, çevresel yükümlülükler ve uluslararası uyuşmazlık çözüm mekanizmalarıyla iç içe geçmiş çok boyutlu hukuki metinler hâline gelmesine yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is an indispensable element for the sustainability of the economic, social, and political structures of modern societies, shaping not only production and consumption patterns but also international relations and global power balances. Among fossil fuels, natural gas has gained a strategic position due to its supply flexibility, relatively low carbon emissions, and diverse transportation options. In this context, liquefied natural gas (LNG) has become a central component of international energy trade in recent years, as its transportability reduces dependence on pipeline infrastructure and enables global distribution. The global LNG market has been undergoing a significant transformation driven by the COVID-19 pandemic, geopolitical tensions, the Russia-Ukraine war, growing concerns over energy security, and climate policies. This transformation has affected not only market structures but also the legal and commercial nature of LNG contracts. Traditionally long-term, oil-indexed LNG sales contracts with rigid obligations are being reshaped by the expansion of spot and short-term trading, price volatility, and the increasing need for contractual flexibility. In this process, contractual mechanisms such as take-or-pay clauses, price review provisions, force majeure, delivery restrictions, and dispute resolution mechanisms have emerged as key tools for balancing risks between the parties. The United States and the European Union hold a particularly significant position in the global LNG market as both supply- and demand-side actors. Following the shale gas revolution, the United States has become one of the world's leading LNG exporters, while the European Union has increased its reliance on LNG as part of its energy security and supply diversification strategies. As a result, LNG contracts in the U.S. and EU context have evolved beyond purely commercial instruments and have become multidimensional legal frameworks intertwined with energy policy, competition law, environmental obligations, and international dispute resolution mechanisms.