Reîsü'l-Kurrâ Mustafa Demirkan ve kırâat ilmi eğitimindeki yeri
Reîsü'l-Kurrâ Mustafa Demirkan and his place in the education of the science of qira'at
  1. Tez No: 988809
  2. Yazar: ALAATTİN BAŞAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Peygamber Efendimiz'e (s.a.v) vahyin indirilmeye başlamasıyla Kur'ân-ı Kerîm'e muhatap olan Müslümanlar onu ezberlemiş ve korumuştur. Kur'ân Kerîm, onun döneminde ve vefatından sonra ağızdan ağıza şifahi olarak ezberlenmiş ve aktarılmıştır. Fetihlerin gerçekleşmesiyle büyük bir coğrafyaya hâkimiyet kuran ve sayıları artan Müslümanlar, Kur'ân-ı Kerîm'i koruma amacıyla Mushaf haline getirmiş ve merkezi konumda olan emsâra göndermiş, gönderildiği her yere de onu okutacak ve öğretecek muallimlerle desteklemiştir. Bu esnada kırâat farklılıklarında olduğu gibi ezberleme ve onu kendisinden sonraki nesillere aktarma konusunda da farklılıklar meydana gelmiştir. Bu değişiklikler, Müslümanlar arasında bir ihtilaf ve zıtlık olarak değil de zenginlik ve rahmet olarak değerlendirilmiş; ehlince kabul edilip uygulanmasıyla birer yöntem hâline gelmiştir. Kur'ân-ı Kerîm bugüne kadar bu metotlarla okutulup ezberletilmiş ve korunarak gelmiştir. Bu meyanda tezde bugün de ezberlenilmesine devam edilen Kur'ân-ı Kerîm'in ilk öğretiminden hâfızlığına ve kırâatlerle okunmasına kadar takip edilen yöntemlerden bazılarının farklı başlıklarla ele alınıp yazılı hale getirilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda Kur'ân öğretiminde başlangıçtan kırâat aşamasına kadar çalışmaları devam eden Mustafa Demirkan'ın öncelikle hayatı, sonrasında da gerek ta'lîm gerek hâfızlık gerekse de kırâat ilmine yönelik gayretleri esnasında izlediği yöntem ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
With the commencement of the revelation to the Prophet (pbuh), the Muslims, as the interlocutors of the Holy Qur'an, memorized and preserved it. During his lifetime and following his demise, the Holy Qur'an was memorized and transmitted via oral tradition. Following the conquests, Muslims established dominion over a vast geography, and as their population increased, they codified the Holy Qur'an into Mushafs for preservation purposes. These copies were dispatched to major provincial centers (amsar) and supported by instructors appointed to teach and ensure its recitation in every location receiving them. During this process, variations emerged regarding its memorization and transmission to subsequent generations, similar to the differences in recitation (qira'at). These variations were evaluated not as sources of discord or contradiction among Muslims, but rather as a manifestation of richness and mercy; through their acceptance and application by the authorities in the field, they evolved into established methodologies. Through these methods, the Holy Qur'an has been taught, memorized, and preserved to the present day. In this context, this thesis aims to document and examine, under various headings, some of the methods followed ranging from the initial instruction of the Holy Qur'an—which continues to be memorized today—to its memorization (hifz) and its recitation through variant readings (qira'ats). Accordingly, the study primarily investigates the life of Mustafa Demirkan, whose contributions to Qur'anic instruction span from the beginner level to the qira'at stage, and subsequently analyzes the methodology he employed during his endeavors in instruction (ta'lîm), memorization (hifz), and the science of qira'at.