Matematik lisans öğrencilerinin seçmeli ders seçimlerinin oyun teorisi ile matematiksel modellenmesi
Mathematical modeling of undergraduate mathematics students' elective course selections using game theory
- Tez No: 988820
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM CENGİZ ÇEVİKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, müfredatta yer alan seçmeli derslerin seçiminde öğrencilerin tercihlerini inceleyen faktörler incelenmiş ve bu tercihler oyun teorisi yoluyla matematiksel modellenmiştir. Öğrencilerin cevapları anket yoluyla belirlenmiş ve sıfır toplamlı oyun sıfır toplamlı olmayan oyun olmak üzere iki oyun matrisiyle incelenmiştir. Sonuçlardan elde edilen verilerle en çok tercih edilen iki dersin oyuncu seçilmesiyle yapılan modellemelerde stratejik baskınlık, minimax yöntemi ve Nash dengesi yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma müfredat planlanmasında öğrenci beklentilerini ve seçimlerini analiz etmeyi ve hazırlıkları bu doğrultuda yapmayı hedef almaktadır. Çalışma aynı zamanda oyun teorisinin eğitimde uygulanabilirliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the factors influencing students' preferences in the selection of elective courses within the curriculum were examined and these preferences were mathematically modeled using game theory. Students' responses were collected through a structured questionnaire and analyzed using two types of game matrices: zero-sum and non-zero-sum games. Based on the results, two most frequently chosen courses were selected as players in the modeling process. Solution methods such as strategic dominance, minimax method, and Nash equilibrium were applied. The study aims to analyze students' expectations and preferences to support more effective curriculum planning. Additionally, it demonstrates the applicability of game theory within the field of education.