Hidro depolama destekli agrofotovoltaik sistemlerin tasarımı ve analizi
Hydropump storage and agrophotovoltaic systems design and analysis
- Tez No: 988840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DURUSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
Özet
Günümüzde artan nüfus ile birlikte gelecekte enerji talebinin karşılanıp karşılanmayacağı bilinmemekle beraber fosil yakıtların enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılması çeşitli tüketim problemlerini ortaya çıkarmaktadır. Fosil yakıtların zamanla kullanımının artması karbon emisyonu artışına sebep olarak sera etkisine ve küresel ısınmaya etki etmektedir. Aynı zamanda ekosisteme Zarar vererek hava kirliliği gibi çevresel problemleri de beraberinde getirmektedir. Fosil yakıtların bu olumsuz etkilerinin sebebi ile yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim artarak enerji verimliliği amaçlanmıştır. İklim değişiklikleri, tarımsal su akıntıları ve artan enerji talebi, enerji sektörü ve tarım faaliyetlerini entegre çalışmaları gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Özellikle kırsal ve çorak bölgelerde suya ve enerjiye erişimin kısıtlı olması gıda sektöründe de tehdit oluşturmaktadır. Bu amaçla agrofotovoltaik sistemler ile aynı tarım arazisi içerisinde güneş panelleri ile elektrik üretiminin yapılmasına ve aynı zamanda tarımsal faaliyetlere de olanak sağlanmıştır. Güneş panelleri yerden belirli yüksekliklere konumlandırılarak enerji üretimi yapılırken tarım yetiştiriciliğinin de devamlılığı hedeflenmiştir. Fotovoltaik sistemlerin süreksiz olması dengesizliklere neden olmaktadır ve bu sistemler hidroelektrik depolama ile entegre edilerek enerji üretimi süreksizliğini önlemek amaçlanmıştır ve tarım – enerji - su döngüsü ile kaynak verimliliği arttırılmıştır. Bu çalışmada, hidroelektrik depolama teknolojisi ve güneş enerjisi ile tarımsal üretimi amaçlayan agrofotovoltaik sistemlerin entegre çalışması ele alınmıştır. Tarım arazisinde güneş panelleri ile üretilen elektrik enerjisi pompaj depolamalı hidroelektrik sistem aracılığıyla depolanarak sürdürülebilirlik ve enerji sürekliliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing global population, it remains uncertain whether future energy demands can be met. The continued use of fossil fuels to meet energy needs has led to various consumption-related problems. Over time, the rising use of fossil fuels contributes to increased carbon emissions, which intensify the greenhouse effect and global warming. Additionally, fossil fuel use causes significant harm to ecosystems and leads to environmental issues such as air pollution. Due to these negative impacts, the transition to renewable energy sources has accelerated, with a focus on enhancing energy efficiency. Climate change, agricultural water shortages, and rising energy demand have revealed the need for integrated collaboration between the energy and agricultural sectors. Limited access to water and energy, especially in rural and arid regions, also poses a threat to agriculture security. In this context, agrivoltaics systems have been developed to enable simultaneous electricity generation via solar panels and agricultural activities on the same farmland. Solar panels are installed at specific heights above the ground to allow for both energy production and continued crop cultivation. However, the intermittent nature of photovoltaic systems can cause imbalances in energy supply. To address this, integration with pumped-storage hydropower has been proposed to ensure a stable energy output. This closed-loop system of agriculture - energy – water aims to maximize resource efficiency. This study examines the integrated operation of agrivoltaic systems and hydropower storage technology designed to support agricultural production using solar energy. The electricity generated by solar panels on farmland is stored via a pumped storage hydropower system to enhance sustainability and energy continuity.