Ağır preeklamptik gebelerde APRI skorunun değerlendirilmesi
Evaluation of the APRI score in severe preeclamptic pregnancies
- Tez No: 988914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN TÜTEN, DR. PAKİZE ÖZGE KARKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, preeklampsi tanısı alan gebelerde Aspartat Aminotransferaz/Trombosit Oranı İndeksi (APRI) skorunun ağır preeklampsi gelişimini öngörmedeki tanısal cut-off değerini belirlemek; ayrıca preeklamptik ve ağır preeklamptik gebelerde neonatal sonuçları yansıtan APGAR skorlarını değerlendirerek, bu sonuçların APRI skoru, maternal klinik bulgular ve fetal Doppler ultrasonografi parametreleri ile olan ilişkisini incelemektir.Bu prospektif, gözlemsel çalışma Temmuz 2025–Ocak 2026 tarihleri arasında Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde yürütülmüştür. Çalışmaya toplam 133 gebe dahil edilmiştir. Katılımcıların 68'i preeklampsi tanısı alan olgulardan, 65'i ise sağlıklı gebelerden oluşmuştur. Preeklampsi grubundaki olgular, izlem sürecinde ağır preeklampsi gelişimine göre alt gruplara ayrılmıştır. Tüm olgularda serum AST düzeyleri ve trombosit sayıları ölçülerek APRI skoru hesaplanmıştır. Ayrıca umbilikal arter ve duktus venosus Doppler ultrasonografi ölçümleri ile neonatal Apgar skorları değerlendirilmiştir. Verilerin analizi uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak yapılmış, APRI skorunun prediktif performansı ROC eğrisi analizi ile incelenmiştir.Preeklampsi tanısı alan gebelerde APRI skorları sağlıklı gebelere kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Ağır preeklampsi gelişen olgularda APRI değerlerinin hafif preeklampsi grubuna göre belirgin olarak arttığı saptanmıştır. APRI skoru ile umbilikal arter pulsatilite indeksi ve duktus venosus Doppler bulguları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler gösterilmiştir. ROC analizi sonuçları, APRI skorunun ağır preeklampsi gelişimini öngörmede anlamlı bir ayırt edici güce sahip olduğunu ortaya koymuşturAPRI skoru, preeklamptik gebelerde hastalık şiddetinin ve fetal etkilenmenin öngörülmesinde yararlı, kolay uygulanabilir ve düşük maliyetli bir biyokimyasal belirteç olarak değerlendirilebilir. APRI skorunun fetal Doppler ultrasonografi bulguları ile birlikte kullanılması, ağır preeklampsi açısından riskli olguların erken dönemde belirlenmesine katkı sağlayabilir. Bulguların desteklenmesi amacıyla daha geniş örneklemli, çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the diagnostic cut-off value of the Aspartate Aminotransferase to Platelet Ratio Index (APRI) for predicting the development of severe preeclampsia in pregnant women diagnosed with preeclampsia. Additionally, we aimed to evaluate APGAR scores reflecting neonatal outcomes in preeclamptic and severe preeclamptic pregnancies, and to investigate the relationships between these outcomes and APRI score, maternal clinical findings, and fetal Doppler ultrasonography parameters.This prospective, observational study was conducted between July 2025 and January 2026 at the Department of Obstetrics and Gynecology, Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital. A total of 133 pregnant women were included in the study, comprising 68 patients diagnosed with preeclampsia and 65 healthy pregnant women. Patients in the preeclampsia group were further classified according to the development of severe preeclampsia during follow-up. Serum AST levels and platelet counts were measured in all participants, and APRI scores were calculated accordingly. Umbilical artery and ductus venosus Doppler ultrasonography measurements, as well as neonatal APGAR scores, were evaluated. Statistical analyses were performed using appropriate methods, and the predictive performance of APRI was assessed using receiver operating characteristic (ROC) curve analysis.APRI scores were significantly higher in pregnant women with preeclampsia compared to healthy controls. Patients who developed severe preeclampsia exhibited markedly higher APRI values than those with mild preeclampsia. Statistically significant associations were observed between APRI score and umbilical artery pulsatility index as well as ductus venosus Doppler findings. ROC analysis demonstrated that the APRI score had a significant discriminative ability for predicting the development of severe preeclampsia.The APRI score may be considered a useful, easily applicable, and low-cost biochemical marker for predicting disease severity and fetal involvement in preeclamptic pregnancies. The combined use of APRI score and fetal Doppler ultrasonography findings may contribute to the early identification of patients at increased risk for severe preeclampsia. Further large-scale, multicenter studies are warranted to support these findings.