Piridin grubu içeren suda çözünür ftalosiyanin bileşiklerinin meme kanseri hücre hattı üzerine fotodinamik terapi potansiyellerinin incelenmesi
Investigation of photodynamic therapy potential of water soluble phthalocyanine compounds containing pyridine on breast cancer cell line
  1. Tez No: 988913
  2. Yazar: CEREN BOĞUŞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK BARUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eczacılık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, suda çözünebilen piridin yan grubu içeren silisyum (IV) ftalosiyanin (3PY-7a-SiQ ve 3PY-8a-SiQ) bileşiklerinin, meme kanseri tedavisinde kullanılmak üzere uygun FDT ajanı potansiyeli taşıyıp taşımadıkları incelemiştir. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak bileşiklerin fotokimyasal özellikleri değerlendirilmiş; agregasyon davranışları, singlet oksijen kuantum verimleri ve fotobozunma kuantum verimleri incelenmiştir. Bileşiklerin singlet oksijen kuantum verimleri 3PY-7a-SiQ için ΦΔ = 0.181 ve 3PY-8a-SiQ için ise ΦΔ=0.168 hesaplanmıştır. Agregasyon incelemeleri sonucunda, her iki bileşik için de herhangi bir agragasyon belirtisi gözlenmemiştir. Fotobozunma kuantum verimleri ise 3PY-7a-SiQ için Φd = 0.64×10⁻5 ve 3PY-8a-SiQ için Φd = 1.28×10⁻5 olarak hesaplanmıştır. Bileşiklerin DNA bağlanma özelliklerini değerlendirmek amacıyla UV-Vis spektrofotometri ve agaroz jel elektroforezi deneyleri gerçekleştirilmiştir. UV-Vis spektrofotometri sonuçlarına göre, 3PY-7a-SiQ ve 3PY-8a-SiQ bileşiklerinin Kb değerleri sırasıyla 1.51 ± (0.02)×105 M-1 ve 5.52 ± (0.07)×103 M-1 olarak hesaplanmıştır. Agaroz jel elektroforez bulguları, 3PY-7a-SiQ bileşiğinin 3PY-8a-SiQ bileşiğine göre DNA'ya daha güçlü bağlanma eğiliminde olduğunu göstermiştir. Bileşiklerin hidrolitik nükleaz, fotonükleaz ve oksidatif nükleaz aktiviteleri yine agaroz jel elektoroforezi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Her iki bileşiğin de en yüksek konsantrasyonlarında, 60 dakika beyaz ışık uygulaması sonrası anlamlı düzeyde oksidatif fotonükleaz aktivitesi gösterdiği belirlenmiştir. Son olarak 3PY-7a-SiQ ve 3PY-8a-SiQ bileşiklerinin MCF-7 meme kanseri hücre hattı ie MCF-10A sağlıklı meme epitel hücre hattı üzerindeki in vitro sitotoksik ve fototoksik etkileri MTT yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the potential of water-soluble silicon (IV) phthalocyanine derivatives containing a pyridine side group (3PY-7a-SiQ and 3PY-8a-SiQ) to serve as suitable PDT agents for breast cancer treatment was investigated. For this purpose, the photochemical properties of the compounds were first evaluated, including their aggregation behavior, singlet oxygen quantum yields, and photodegradation quantum yields. The singlet oxygen quantum yields were calculated as ΦΔ = 0.181 for 3PY-7a-SiQ and ΦΔ = 0.168 for 3PY-8a-SiQ. Aggregation studies revealed no signs of aggregation for either compound. The photodegradation quantum yields were determined to be Φd = 0.64×10⁻5 for 3PY-7a-SiQ and Φd = 1.28×10⁻5 for 3PY-8a-SiQ. To assess the DNA-binding properties of the compounds, UV-Vis spectrophotometry and agarose gel electrophoresis experiments were conducted. According to the UV-Vis spectrophotometry results, the Kb values of 3PY-7a-SiQ and 3PY-8a-SiQ were calculated as 1.51 ± (0.02)×10⁵ M⁻¹ and 5.52 ± (0.07)×10³ M⁻¹, respectively. Agarose gel electrophoresis findings indicated that 3PY-7a-SiQ exhibits a stronger tendency to bind DNA compared to 3PY-8a-SiQ. The hydrolytic nuclease, photonuclease, and oxidative nuclease activities of the compounds were also evaluated using agarose gel electrophoresis. At their highest concentrations, both compounds demonstrated significant oxidative photonuclease activity after 60 minutes of white-light irradiation. Finally, the in vitro cytotoxic and phototoxic effects of 3PY-7a-SiQ and 3PY-8a-SiQ on the MCF-7 breast cancer cell line and the MCF-10A healthy breast epithelial cell line were assessed using the MTT assay.