Besin proteini ile indüklenen alerjik proktokolitliolgularımızın retrospektif analizi
Retrospective analysis of our cases with food protein–induced allergic proctocolitis
  1. Tez No: 988915
  2. Yazar: NUR BENLİ ÇOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÖKMİRZA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada, besin proteini ile indüklenen alerjik proktokolit (BPİAP) tanısı ile izlenen bebeklerin klinik, demografik ve izlem özelliklerinin değerlendirilmesi; tolerans gelişimini etkileyen faktörlerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Aralık 2020–Mayıs 2024 tarihleri arasında besin alerjisi şüphesiyle polikliniğimize başvuran 1493 olgu retrospektif olarak incelendi. Kanlı dışkılama şikâyeti bulunan 290 bebek arasından çalışma ölçütlerini karşılayan ve BPİAP tanısı alan 175 olgu analize dahil edildi. Demografik veriler, klinik bulgular, beslenme özellikleri, uygulanan eliminasyon diyetleri, eşlik eden atopik hastalıklar ve tolerans gelişim süreleri değerlendirildi. Tolerans gelişimini etkileyen faktörler tek değişkenli ve çok değişkenli lojistik regresyon analizleri ile incelendi. Bulgular: Hastaların %49,7'si kız, %50,3'ü erkekti. Semptom başlangıç yaşı medyan 2,5 ay (0-7), tanı yaşı 3 ay (0-9) olarak saptandı. Sorumlu besinler inek sütü (%61,1), yumurta (%12,6), buğday (%0,6) ve dana eti (%0,6) olarak belirlendi. Hastaların %30,9'unda sorumlu besin tanımlanamadı. Hastaların %75,3'ünde semptomların yalnız anne sütü ile beslenme sırasında başladığı belirlendi. Tanı anında hastaların en sık atopik dermatit (%47,4) olmak üzere %52'sinde eşlik eden alerjik hastalık olduğu saptandı. BPİAP tanısı olguların %71,4'ünde tipik klinik öykü ve şüpheli besinin eliminasyonuna alınmasını takiben semptomların gerilemesi temelinde konulduğu saptandı. Proktokolit seyri boyunca hastaların %43,4'ünün tekli, %52,6'sının çoklu eliminasyon diyeti ile takip edilirken %4'üne diyet uygulanmadığı belirlendi. Eliminasyon diyetine ilişkin karar süreçlerinde olguların %19,4'ünde ilk diyetin aileler tarafından başlatıldığı, %54,3'ünde ek diyet kararının da aileler tarafından verildiği saptandı. Medyan tolerans gelişim yaşı 12 ay (4-24) olarak belirlendi. Tolerans geliştiği dönemde hastaların %36,6'sında atopik hastalık eşlik etmekteydi. Toleransın 12 ayın üzerinde gelişmesi ile tanı anında eşlik eden atopik dermatit (p=0,036), ishal atakları (p=0,010) ve ailede besin alerjisi öyküsü (p=0,028) tek değişkenli analizlerde istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde, ix tanı anında atopik dermatit varlığı (OR: 2,48; p<0,05) ve ishal atakları (OR: 2,85; p<0,05) ile bağımsız olarak ilişkili bulundu. Sonuç: Çalışmamız, BPİAP izleminde eliminasyon diyetine ilişkin karar süreçlerinde ailelerin belirgin rol üstlendiğini; olguların yaklaşık beşte birinde ilk diyetin, yarısına yakınında ise ek eliminasyonların aile inisiyatifiyle başlatıldığını ortaya koymuştur. Özellikle erken dönemde uygulanan çoklu eliminasyon diyetleri ve kontrollü provokasyonun yapılamaması, tetikleyici besinin ayırt edilmesini güçleştirmekte ve tanısal doğruluğu azaltmaktadır. Ayrıca çalışmamızda, tanı anında atopik dermatit varlığı ve ishal ataklarının BPİAP'ta tolerans gelişiminin gecikmesi ile bağımsız olarak ilişkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: This study aimed to evaluate the clinical, demographic, and follow-up characteristics of infants diagnosed with food protein–induced allergic proctocolitis (FPIAP) and to identify factors associated with tolerance development. Materials and Methods: A total of 1,493 patients who presented to our outpatient clinic with suspected food allergy between December 2020 and May 2024 were retrospectively reviewed. Among 290 infants presenting with bloody stools, 175 patients who met the inclusion criteria and were diagnosed with FPIAP were included in the analysis. Demographic data, clinical features, feeding patterns, elimination diets, accompanying atopic diseases, and tolerance development times were evaluated. Factors affecting tolerance development were analyzed using univariate and multivariate logistic regression models. Results: Of the patients, 49.7% were female and 50.3% were male. The median age at symptom onset was 2.5 months (0–7), and the median age at diagnosis was 3 months (0–9). The most frequently identified trigger food was cow's milk (61.1%), followed by egg (12.6%), wheat (0.6%), and beef (0.6%); in 30.9% of patients, the responsible food could not be identified. Symptoms began during exclusive breastfeeding in 75.3% of cases. At diagnosis, 52% of patients had at least one concomitant allergic disease, most commonly atopic dermatitis (47.4%). FPIAP was diagnosed based on a typical clinical history and symptom resolution following elimination of the suspected food in 71.4% of patients. During the disease course, 43.4% of patients were followed with a single-food elimination diet, 52.6% with a multiple-food elimination diet, and 4% without dietary intervention. Regarding dietary decision-making, the initial elimination diet was initiated by families in 19.4% of cases, and additional elimination decisions were made by families in 54.3%. The median age at tolerance development was 12 months (4-24). At the time of tolerance development, 36.6% of patients had at least one accompanying atopic disease. In univariate analyses, tolerance developing after 12 months was significantly associated with atopic dermatitis at diagnosis (p = 0.036), diarrhea episodes (p = 0.010), and a family history of food allergy (p = 0.028). In multivariate logistic regression analysis, the presence of atopic dermatitis at xi diagnosis (OR: 2.48; p < 0.05) and diarrhea episodes (OR: 2.85; p < 0.05) were independently associated with delayed tolerance development. Conclusion: Our study demonstrates that families play a prominent role in decisionmaking regarding elimination diets during the follow-up of infants with FPIAP, with the initial diet being initiated by families in approximately one-fifth of cases and additional eliminations in nearly half. Early implementation of multiple elimination diets and the inability to perform controlled food challenges complicate the identification of the triggering food and reduce diagnostic accuracy. In addition, the presence of atopic dermatitis at diagnosis and diarrheal episodes were found to be independently associated with delayed tolerance development in FPIAP.