Ortaöğretim 12'nci sınıf öğrencilerinin askerlik mesleğine ilişkin tutumları ve motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between 12th grade students' attitudes toward the military profession and their motivation
  1. Tez No: 988955
  2. Yazar: MERTER KEZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 12. sınıf öğrencilerinin askerlik mesleğine yönelik tutumları ile akademik motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Askerî Eğitime Karşı Tutum Ölçeği (AEKTÖ) ile üzerinde madde düzeyinde değişiklikler yapılan Akademik Motivasyon Ölçeği (AMÖ) kullanılmıştır. Ayrıca katılımcılara demografik bilgi formu da uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023 yılı eğitim-öğretim döneminde Ankara ili Etimesgut ilçesindeki devlet liselerinde öğrenim görmekte olan 12. sınıf öğrencileri arasından basit tesadüfi örnekleme yoluyla seçilen 170 öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmış; ölçeklerin geçerliği için Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA), güvenirliği için ise Cronbach Alfa katsayıları hesaplanmıştır. Ölçek puanları arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile, gruplar arası farklar bağımsız örneklemler t-testi ve ANOVA ile test edilmiştir. Analizler sonucunda, öğrencilerin akademik motivasyon düzeyleri ile askerî eğitime yönelik tutumları arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca bazı demografik değişkenlere göre tutum puanlarında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bu bulgular, ortaöğretim düzeyindeki öğrencilerin askerlik mesleğine yönelik tutumlarının, akademik motivasyon düzeylerinden etkilendiğini ortaya koymakta ve bu mesleğe ilişkin algının, eğitim süreciyle birlikte şekillendiğini göstermektedir. Araştırma, askerlik mesleğine ilişkin tutumların anlaşılmasına katkı sağlamakta ve meslek tercihi süreçlerinde rehberlik uygulamalarına veri sunabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between 12th-grade students' attitudes toward the military profession and their levels of academic motivation levels. The research was conducted using the relational screening model, one of the quantitative research methods. As data collection tools, the Attitude Toward Military Education Scale (AEKTÖ), developed by the researcher, and the Academic Motivation Scale (AMÖ), which was revised at the item level, were utilized. In addition, a demographic information form was administered to the participants. The study group consisted of 170 12th-grade students selected through simple random sampling from public high schools in the Etimesgut district of Ankara during the 2023 academic year. The data were analyzed using the SPSS 25.0 program. Exploratory Factor Analysis (EFA) was conducted to test the construct validity of the scales, while Cronbach's Alpha coefficients were calculated to determine reliability. Relationships between the scale scores were examined using Pearson correlation analysis, and group differences were tested through independent samples t-tests and one-way ANOVA. The results revealed a significant and positive relationship between students' academic motivation levels and their attitudes toward military education. Moreover, significant differences in attitude scores were found according to certain demographic variables. These findings indicate that high school students' attitudes toward the military profession are influenced by their academic motivation levels and that perceptions of this profession are shaped throughout the educational process. The study contributes to understanding students' attitudes toward the military profession and provides data that may guide counseling and vocational guidance practices.