Transformative language learning and teaching application in an English as a foreign language program: A mixed methods study
Yabancı dil olarak İngilizce programında dönüştürücü dil öğrenme ve öğretim uygulaması: Bir karma yöntem çalışması
- Tez No: 988954
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM BEKTAŞ ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde eğitim yalnızca bilginin aktarımıyla sınırlı değildir. Eğitimin asıl değeri, varsayımları, tutumları ve davranışları dönüştürme gücünden kaynaklanır. Bu durum özellikle yabancı dil eğitimi bağlamında önemlidir; çünkü yeni bir dil, yeni düşünme biçimleri sunar. Dil öğrenenler yalnızca dilsel açıdan gelişmekle kalmaz, aynı zamanda farklı bakış açılarıyla karşılaştıkça sosyal ve kişisel açıdan da gelişim gösterirler. Ancak bu yeni deneyimler, kimi zaman akademik, sosyal veya kişisel güçlüklerle sonuçlanabilecek önemli zorluklar da doğurabilir. Bu zorlukların üstesinden gelebilmek için, özellikle eleştirel yansıtma yoluyla, dönüştürücü bir dil öğrenme yaklaşımı benimsenebilir. Dönüştürücü dil öğrenimi, öğrenenlerin yeni deneyimlere eleştirel bir biçimde yaklaşmalarını kolaylaştırabilir, anlam oluşturma süreçlerini destekleyebilir ve dil öğrenimindeki çarpıtılmış varsayımlarını yeniden gözden geçirmelerine yardımcı olabilir. Bu çalışmanın amacı, İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği bir programda dönüştürücü öğrenme ve öğretim uygulamasını incelemektir. Mezirow'un dönüştürücü öğrenme kuramına dayanan araştırma, temel olarak eleştirel yansıtma yoluyla öğrencilerin bakış açılarını değiştirmede dönüştürücü öğrenmenin etkilerini araştırmıştır. Bu çalışma, 2023-2024 akademik yılının güz döneminde yürütülmüştür. Katılımcılar, 52 İngilizce öğretmeni adayından oluşmaktadır. Araştırmada iç içe geçmiş yarı-deneysel karma yöntem deseni kullanılmıştır. Nicel kısım için eşleştirme yöntemi ile gerçekleştirilen ön test-son test kontrol gruplu yarı-deneysel desen uygulanmıştır. Nicel veri toplama araçları olarak, Öğrenme Etkinlikleri Anketi (King, 1997) ile Sofo ve Kendall (1995) tarafından geliştirilen ve Kaşkaya (2013) tarafından uyarlanan Eleştirel Yansıtma Envanteri hem ön test hem de son test olarak kullanılmıştır. Ayrıca, açık uçlu anketler, günlükler ve yarı yapılandırılmış görüşmeler nitel veri toplamak amacıyla uygulanmıştır. Nicel verilerin analizinde Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi (SPSS) 22. sürümü kullanılmıştır. Nitel veri analizi, duyarlılaştırıcı kavramların tümevarımsal olarak uygulanması ve tematik analiz yoluyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulguları hem nicel hem de nitel veriler içermiştir. Nicel analizler, dönüştürücü öğrenme ve eleştirel yansıtma açısından deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir farklılık ortaya koymamıştır. Ancak, dönüştürücü öğrenme bakımından, kadın katılımcıların erkek katılımcılara kıyasla anlamlı derecede daha yüksek düzeyler sergilediği görülmüştür. Nitel bulgular ise deney grubundaki katılımcıların dil öğrenmeye, toplumsal normlara ve kişilik algılarına ilişkin varsayım ve bakış açılarında değişimler yaşadıklarını göstermiştir. Anketler, günlükler ve görüşmelerin analizi, geçmiş deneyimlere yönelik eleştirel yansıtmanın önemini vurgulamıştır. Deney grubundaki katılımcılar epistemik, sosyodilbilimsel ve psikolojik çarpıtmalarını eleştirel biçimde irdelemiş; bazı öğrenciler, dönüştürücü öğrenme ortamı sayesinde varsayımlarında ve bakış açılarında belirgin değişimler sergilemiştir. Sonuç olarak, bu çalışma öğrencilerin dil öğrenme sürecinde karşılaştıkları çarpıtılmış varsayımlar ve zorluklara ilişkin önemli bulgular sunmuştur. Çalışma, yansıtıcı uygulamaların öğrencilerin akademik, sosyal ve kişisel alanlarda yaşadıkları güçlükleri aşmalarına yardımcı olma konusundaki etkililiğini ortaya koymuştur. Gelecek araştırmaların, daha uzun çalışma sürelerini ve daha çeşitli katılımcı gruplarını kapsayarak daha kapsamlı sonuçlar elde etmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, education is not limited to the transmission of knowledge. The real value of education results from its power to transform assumptions, attitudes, and behaviors. This is particularly critical in the context of foreign language education, as a new language offers new ways of thinking. Language learners not only develop linguistically but also grow their social and personal aspects as they encounter alternative perspectives. However, these new encounters can also lead to significant challenges, sometimes resulting in academic, social, or personal difficulties. To address these challenges, a transformative approach to language learning can be adopted, primarily through critical reflection. Transformative language learning can facilitate critical engagement with new experiences, provide meaning-making, and help learners revise their distorted assumptions in language learning. The objective of the current study was to examine transformative learning and teaching application in an English as a Foreign Language program. Grounded in Mezirow's transformative learning theory, the study basically investigated the effects of transformative learning on changing the perspectives of students through critical reflection. The present study was carried out during the fall semester of the 2023–2024 academic year. The participants in this study comprised 52 preservice English language teachers. The embedded quasi-experimental mixed methods research was employed in the current study. The study included a quasi-experimental matching-only pretest-posttest control group design for the quantitative part. As the quantitative instruments, the Learning Activities Survey (King, 1997) and the Critical Reflection Inventory (prepared by Sofo and Kendall (1995) and adapted by Kaşkaya (2013) were used as both pretests and posttests. Furthermore, open-ended questionnaires, journals, and semi-structured interviews were employed to collect qualitative data. The Statistical Package for Social Sciences (SPSS), Version 22, was utilized to analyze the quantitative data. The qualitative data analysis involved the inductive application of sensitizing concepts and thematic analysis. The study's findings included both quantitative and qualitative results. Quantitative analysis revealed no significant differences between the experimental and control groups in terms of transformative learning and critical reflection. However, regarding transformative learning specifically, female participants significantly outperformed their male counterparts. The qualitative findings of the study revealed that participants in the experimental group had changes in their assumptions and perspectives toward language learning, social norms, and self-perceptions. The examination of questionnaires, journals, and interviews illustrated the importance of critical reflection on prior experiences. The participants in the experimental group examined their epistemic, sociolinguistic, and psychological distortions. Some of the students exhibited shifts in their assumptions and perspectives thanks to a transformative learning environment. To conclude, this study offered valuable insights into the distorted assumptions and challenges students encounter during language learning. The effectiveness of reflective practices was emphasised as they aided students in overcoming difficulties in their academic, social, and personal lives. Finally, future research could involve longer study periods and more diverse participant groups for more comprehensive results.