İlköğretim 6'ncı sınıf sosyal bilgiler 'Türkiye tarihi' ünitesi amaçlarının kazanılmışlık düzeyi (Kastamonu örneği)
The acquired-level of goals of 'unit: History of Turkey' on 'social sciences lesson' for primary school 6.th class (Province: Kastamonu)
- Tez No: 159003
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 576
Özet
ÖZET Alan araştırması niteliği taşıyan bu çalışma; araştırmanın tasarımı, bulgular ve yorumlar, sonuç ve teklifler olmak üzere üç ana bölümden oluşmuştur. Bu araştırmanın amaçlan; a) İlköğretim 6. sınıf Sosyal Bilgiler“ Türkiye Tarihi ”ünitesini işleyen Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinin, ünitenin amaçlarının kazanılmışlık düzeyi hakkındaki görüşlerini ortaya koymak. b) İlköğretim Sosyal Bilgiler“ Türkiye Tarihi ”ünitesini işleyen 6. sınıf öğrencilerinin ünitenin amaç ve hazırlanacak davranışları doğrultusunda- geliştirilecek basan testine verdikleri cevaplara göre amaçların kazanılmışlık düzeyi hakkındaki durumlarını ortaya koymak. c) İlköğretim 6. sınıf Sosyal Bilgiler“ Türkiye Tarihi ”ünitesi amaçlarının kazanılmıştık düzeyi hakkında ortaya çıkan öğretmen ve öğrenci görüşlerini karşılaştırmak ve sonuçlan arasında bir fark oluşursa bunun sebeplerini. ortaya koymaktır. d) İlköğretim 6. sınıf Sosyal Bilgiler“ Türkiye Tarihi ”ünitesini işleyen Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinin, ünitenin amaçlarının kazanılmışlık düzeyi hakkındaki görüşleri üzerinde“meslekî kıdem, branş, hizmet içi eğitim durumu ve hizmet içi eğitim süresi”değişkenlerinin etkisini ortaya koymak. e) İlköğretim Sosyal Bilgiler“ Türkiye Tarihi ”ünitesini işleyen 6. sınıf öğrencilerinin ünitenin amaçlarının kazanılmışlık düzeyi hakkındaki görüşleri üzerinde“Cinsiyet, anne - baba durumu, kardeş sayısı, anne - baba İ£ durumu, okulun bulunduğu yer, okulun öğretim durumu, annenin eğitim durumu, babanın eğitim durumu, evde bulunan aletler, evde bulunan aletlerin eğitim amaçlı kullanımı ve eğitim amaçlı kullanılan aletlerin türü”değişkenlerinin etkisini ortaya koymak. '11 Bu araştırmada kullanılacak bilgileri toplamak üzere, öğretmenlere 6'ncı sınıf Sosyal Bilgiler“ Türkiye Tarihi ”ünitesine ait amaç ve bu amaçlan tanımlayan davranışlara göre likert tipi anket hazırlanmıştır. Hazırlanan bu anketlerde“Branş, meslekî kıdem, hizmet içi eğitim durumu ve hizmet içi eğitim süresi”değişkenlerine yer verilmiştir. Bu değişkenlere göre öğretmenlerin görüşleri arasında anlamlı bir farkın olup olmadığına bakılmıştır. Öğrenciler için 6'ncı sınıf Sosyal Bilgiler“Türkiye Tarihi ”ünitesine ait amaç ve bu amaçlan tanımlayan davranışların kazanılmışlık düzeyini ölçen soruların bulunduğu basan testi hazırlanmıştır. Hazırlanan basan testlerinde“Cinsiyet, kardeş sayısı, okulun öğretim durumu,' okulun bulunduğu yer, anne - baba durumu, annenin eğitim durumu, babanın eğitim durumu, anne - babanın iş durumu, evde bulunan âlet, evde bulunan âletlerin eğitim amaçlı kullanımı, eğitim amaçlı kullanılan âletin türü”değişkenlerine yer verilmiştir. Bu değişkenlere göre öğrencilerin görüşleri arasında anlamlı bir farkın oluşup oluşmadığına bakılmıştır. Veri toplama araçları ( anketler ) 2003 - 2004 eğitim - öğretim yılında Kastamonu ilinde eğitim-öğretime açık bulunan 115 ilköğretim okulunda görev yapan Sosyal Bilgiler Öğretmenlerini (92 kişi) ve bu okullar arasından sistematik örnekleme yöntemiyle seçilen 39 ilköğretim okulunun birer şubesinde öğrenim gören 6'ncı sınıf öğrencilerine (1001 kişi) uygulanmış ve elde edilen bulgular bilimsel araştırma yöntemine uygun yorumlanmıştır. Araştırmanın sonuçlan; Öğretmen görüşlerine göre“”Türkiye Tarihi“”ünitesi amaçlarından“2,,4, 7, 9, 10, 11, 12 ve 14'üncü ”amaçların“Orta”,“1, 5, 6 ve 13'üncü”amaçların“Çok”derecede kazandırıldığı Öğrenci görüşlerine göre“lb, 2, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 12 ve 13'üncü”amaçların“Orta”,“la, 3, 6, 11 ve 14'üncü amaçların ”Çok“ derecede kazanıldığı tespit edilmiştir.Ill Öğretmen görüşleri arasında değişkenlere göre (Branş, meslekî kıdem, hizmet içi eğitim durumu ve hizmet içi eğitim süresi)anlamlı fark olduğu, öğrenci görüşleri arasında değişkenlere göre (cinsiyet, kardeş sayısı, okulun öğretim durumu, okulun bulunduğu yer, anne - baba durumu, annenin eğitim durumu, babanın eğitim durumu, anne - babanın iş durumu, evde bulunan âlet, evde bulunan âletlerin eğitim amaçlı kullanımı, eğitim amaçlı kullanılan âletin türü) anlamlı fark olduğu görülmüştür. Buna göre ”Türkiye Tarih" ünitesi amaçlarının kazanılmışlık düzeyini öğretmenin nitelikleri ile öğrencilerin sosyo-ekonomik özelliklerinin etkilediği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study, as a field research, consists of 3 main chapters as: Designing and Defining Research (method on research), Findings and Comments, Conclusion and Suggestions. The aims of this research are as follows; a) To determine how much achieved, The Social Sciences teachers performing on“Unit:Türkiye History”think, the goals of this unit's acquiried-level. b) To determine the acquired-level of goals of“UnitTürkiye History”of“Social Sciences Lesson”. c) To compare the teachers' and the students' sights about the acquired-level of goals of“UnitTürkiye History”in“Social Sciences Lesson”and if there is/are some differences between their sights; to put forward the reason. d) To put forward the effects of variables:“occupational seniority, field of occupation, in-service training status, in-service training time”about teachers' opinion who are performing“UnitTürkiye History”in“Social Sciences Lesson”. e) To put forward the effects of variables:“gender, parents' situation, number of sister and brother, parents' occupational status, where the school is, the instruction of school, educational background of mother, educational background of father, tools and machinery in home, educational use of tools and machinery in home and the kind of educational' use of tools and machinery in home”regarding to students' sights on acquired-level of goals of“UnitTürkiye History”in“Social Sciences Lesson”. To collect these datas will be used for this research, there had been prepared a likert tip poll for teachers performing“UnitTürkiye History”in“Social Sciences Lesson”which this poll also defines goals and student behaviours, for goals. Data collection tools (polls) applied for 92 Social Sciences teachers who work in 115 different Primary School and for 1001 6.th grade students at one department of 39 Primary Schools who were chosen by sistematical sampling from these 115 school, then findings interpreted in harmony with scientific method.As a conclusion ; It is seen regarding to teachers' sights ; the 2nd, 4th, 7th, 9th, 10th, llth,12th and 14th goals of Türkiye History Unit are achieved as medium-level, beside the goals 1st, 5th, and 13th in high-level. It is determined the lst(b), 2nd, 4th,5th, 7th, 8th, 9th, 10th, 12th and 13th goals of Türkiye History Unit are achieved as medium-level, beside the goals l^a), 3th, 6th, 11th and 14th in high-level. It is seen that there are significant difference between- teachers' sights regarding to variables (occupational seniority, field of occupation, in-service status, in-service training time) and similarly there are significant difference between students' sights regarding to variables (gender, parents' situation, number of sister and brother, parents' occupational status, where the school is, the instruction of school, educational background of mother, educational background of father, tools and machinery in home, educational use of tools and machinery in home and the kind' of educational use of tools and machinery in home). Finally, it is determined; the acquired-level of goals of Unit:Türkiye History is effected by teachers' quantity who are performing this unit and by students' socio economic status.