Mukâtil b. Süleyman'dan Kuşeyrî'ye Kur'ânî kavramların işârî dönüşümü
The esoteric transformation of Qur'ānic concepts from Mukātil b. Sulaymān to Qushayrī
- Tez No: 988968
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Mukâtil b. Süleyman'dan Ebû'l-Kâsım el-Kuşeyrî'ye uzanan süreçte Kur'ân kavramlarının zahirî anlamdan işârî yoruma dönüşümünü incelemektedir. Araştırmanın amacı, erken dönem tefsir anlayışından sûfî yorum geleneğine geçişte Kur'ân kavramlarının kazandığı anlam derinliğini ortaya koymaktır. Bu konu, Kur'ân'ın derin anlam yapısını anlamak ve tefsir-tasavvuf ilişkisini değerlendirmek bakımından önemlidir. Çalışma, Mukâtil b. Süleyman'ın (öl.150/767) Tefsîrü'l-Kebîr ve Ebû'l-Kâsım Abdülkerîm b. Havâzin el-Kuşeyrî'nin (öl. 465/1072) Letâifü'l-İşârât adlı eserleri üzerine kurulmuştur. İnceleme, bilgi ve mârifet merkezli kavramlar olan hikmet, basîret, ilm-i ledün, yakîn ile manevî yönü öne çıkan ubûdiyet, velâyet, zikir, ihlâs, îsâr ve takvâ kavramlarını kapsamaktadır. Araştırmada kavramsal çözümleme ve karşılaştırmalı analiz yöntemi kullanılmıştır. Mukâtil'in rivâyet temelli, dil merkezli yaklaşımı ile Kuşeyrî'nin bâtınî, kalp eksenli yorum tarzı karşılaştırılmıştır. Bulgular, Kur'ân kavramlarının zamanla aklî ve lafzî düzeyden mânevî ve işârî bir anlam derinliğine ulaştığını göstermektedir. Özetle çalışma, Kur'ân kavramlarının tefsir geleneği içinde geçirdiği işârî dönüşümü tarihî ve düşünsel boyutlarıyla ortaya koymakta; tefsir ile tasavvuf arasındaki kavramsal etkileşimi açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the transformation of Qur'anic concepts from their literal (ẓāhirī) meanings to allegorical (ishārī) interpretations throughout the exegetical development from Mukātil b. Sulaymān to Abū'l-Qāsim al-Qushayrī. The main aim of the research is to reveal the semantic deepening of Qur'anic concepts during the transition from the early exegetical tradition to the Sufi interpretive approach. This topic is significant for understanding the deeper semantic structure of the Qur'an and for evaluating the relationship between tafsīr (exegesis) and taṣawwuf (mysticism). The study is based on Mukātil b. Sulaymān's (d. 150/767) Tafsīr al-Kabīr and Abū'l-Qāsim ʿAbd al-Karīm b. Hawāzin al-Qushayrī's (d. 465/1072) Laṭāʾif al-Ishārāt. The analysis focuses on knowledge- and gnosis-centered concepts such as ḥikmah (wisdom), baṣīrah (insight), ʿilm al-ladun (divine knowledge), and yaqīn (certainty), as well as spiritually oriented notions such as ʿubūdiyyah (servitude), walāyah (sainthood), dhikr (remembrance), ikhlāṣ (sincerity), īthār (altruism), and taqwā (piety). The research employs conceptual and comparative analysis to contrast Mukātil's narrative-based, linguistic approach with Qushayrī's inward, heart-centered and mystical interpretive method. The findings show that Qur'anic concepts evolved over time from a rational and literal framework toward a more spiritual and experiential depth of meaning. In summary, the study reveals the allegorical transformation of Qur'anic concepts within the exegetical tradition, presenting their historical and intellectual dimensions and explaining the conceptual interaction between exegesis and Sufism.