Niğde'de geçiş dönemleri (Doğum, evlenme, ölüm)
Transition periods in Niğde (Birth marriage death)
  1. Tez No: 988971
  2. Yazar: BEYZA ALKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Türk kültürü, tarihsel süreç içerisinde farklı coğrafyalarda şekillenmiş ve kuşaktan kuşağa aktarılan zengin bir kültürel birikim ortaya koymuştur. Bu kültürel birikimin önemli merkezlerinden biri olan Niğde yöresi, geleneksel yaşam biçimi, inanç sistemi ve uygulamaları bakımından dikkat çekici bir yapı sergilemektedir. Orta Anadolu'da yer alan Niğde, yöre halkının gündelik yaşamında varlığını sürdüren ve büyük ölçüde sözlü kültür aracılığıyla aktarılan halk kültürü unsurlarını bünyesinde barındırmaktadır. Niğde yöresine özgü halk kültürü unsurları; doğum, evlenme ve ölüm gibi geçiş dönemleri etrafında şekillenen gelenekler ile bu süreçlerde ortaya çıkan inanç ve uygulamalardan oluşmaktadır. Bu unsurlar yalnızca geçmişten günümüze aktarılan geleneksel pratikler olarak değil; aynı zamanda yöre insanının inanç dünyasını, toplumsal ilişkilerini ve kültürel değerlerini yansıtan önemli göstergeler olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, Niğde yöresinde yaşayan halkın gündelik yaşamında yer alan doğum, evlenme ve ölümle ilgili halk kültürü unsurları derlenmiş ve incelenmiştir. Araştırma sürecinde sözlü kaynaklardan elde edilen derlemelerin yanı sıra konuya ilişkin yazılı kaynaklardan da yararlanılmış; elde edilen veriler karşılaştırmalı bir bakış açısıyla değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, Niğde yöresine ait halk kültürü unsurlarını geçiş dönemi gelenekleri çerçevesinde bilimsel bir yaklaşımla ele alarak bu unsurların Türk kültür tarihi içerisindeki yerini ortaya koymak ve alana katkı sağlamaktır. Bu bağlamda çalışma, hem yöresel kültürün belgelenmesine hem de halk bilimi alanındaki geçiş dönemi araştırmalarına kaynak teşkil etmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Turkish culture has developed across different geographical regions throughout history and has produced a rich cultural heritage that has been passed down from generation to generation. The Niğde region, one of the important centers of this cultural heritage, exhibits a remarkable structure in terms of its traditional way of life, belief system, and practices. Located in Central Anatolia, Niğde embodies elements of folk culture that continue to exist in the daily lives of the local people and are largely transmitted through oral tradition. The folk culture elements unique to the Niğde region consist of traditions shaped around rites of passage such as birth, marriage, and death, as well as the beliefs and practices that emerge during these processes. These elements are considered not only as traditional practices passed down from the past to the present, but also as important indicators reflecting the belief system, social relationships, and cultural values of the local people. This study compiles and examines the elements of folk culture related to birth, marriage, and death that are part of the daily life of the people living in the Niğde region. In addition to the compilations obtained from oral sources during the research process, written sources related to the subject were also used; the data obtained were evaluated from a comparative perspective. The aim of the study is to examine the elements of folk culture belonging to the Niğde region within the framework of transitional period traditions with a scientific approach and to reveal the place of these elements within Turkish cultural history.