Yabancı turistlerin inanç turizmine bağlı ziyaretleri ve gastronomi deneyiminin yeniden ziyaret ve tavsiye etme niyeti üzerine etkisi: Antakya örneği
The effect of foreign tourists' religious tourism-related visits and gastronomy experience on their revisiting and recommending intention: The example of Antakya
  1. Tez No: 988981
  2. Yazar: ÖZLEM TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAĞLAR ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde turizm anlayışı, geleneksel kitle turizminden farklılaşarak daha çok bireylerin anlam arayışlarına ve deneyim temelli motivasyonlarına dayanan tematik turizm türlerine yönelmiştir. Bu bağlamda, inanç turizmi ve gastronomi turizmi, turistlerin destinasyonla olan ilişkilerini şekillendiren önemli deneyim alanları haline gelmiştir. Bu çalışma, Antakya'yı ziyaret eden yabancı turistlerin, inanç ve gastronomi temelli deneyimlerinin yeniden ziyaret etme niyeti ve başkalarına tavsiye etme niyeti üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın teorik çerçevesi, Stimulus–Organism–Response (SOR) modeli temelinde oluşturulmuş ve veriler, Antakya'da 200 yabancı turist ile yapılan anket uygulaması yoluyla elde edilmiştir. Uygulama sonucunda toplanan veriler, SMART PLS 4 yazılımı kullanılarak Yapısal Eşitlik Modeli (SEM) ile analiz edilmiştir. Modelde, inanç ve gastronomi deneyimleri bağımsız değişkenler; yeniden ziyaret etme ve tavsiye etme niyeti bağımlı değişkenler olarak ele alınmıştır. Ayrıca memnuniyet ve duygusal bağlılık gibi değişkenler aracı değişken olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, inanç ve gastronomi deneyimlerinin hem yeniden ziyaret etme niyeti hem de tavsiye etme niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma, literatürde sınırlı sayıda bulunan inanç ve gastronomi turizminin birlikte değerlendirildiği nicel çalışmalara katkı sunarken, aynı zamanda destinasyon pazarlaması ve sürdürülebilir turizm politikaları açısından da önemli uygulamalı sonuçlar ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the concept of tourism has evolved beyond traditional mass tourism into thematic tourism types that cater to individuals' search for meaning and experiential motivations. In this context, faith tourism and gastronomy tourism have become significant areas of experience that shape tourists' relationships with destinations. This study aims to examine the effects of faith and gastronomy-based experiences on the intention to revisit and intention to recommend among foreign tourists visiting Antakya. The theoretical framework of the study is based on the Stimulus–Organism–Response (SOR) model, and data were collected through a survey applied to 200 foreign tourists in Antakya. The collected data were analyzed using SMART PLS 4 software within the scope of Structural Equation Modeling (SEM). In the model, faith and gastronomy experiences are considered as independent variables, while intention to revisit and intention to recommend are treated as dependent variables. Additionally, satisfaction and emotional attachment were evaluated as mediating variables. The results revealed that both faith and gastronomy experiences have a significant and positive effect on both the intention to revisit and the intention to recommend. This study contributes to the limited number of quantitative studies that evaluate both faith and gastronomy tourism together, while also providing practical implications for destination marketing and sustainable tourism policies.