112 sağlık çalışanlarının örgütsel stres düzeylerinin sessiz istifa üzerine etkisi
The effect of organizational stress levels on quiet quitting in 112 employees
- Tez No: 988980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KIRAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 112 sağlık çalışanlarında örgütsel stresin sessiz istifa üzerinde etkisini ortaya koymaktır. Nicel araştırma tarzı kullanılarak yapılan bu çalışma kesitsel nitelikte bir araştırmadır. Araştırmanın evreni Kahramanmaraş ilindeki 112 acil sağlık hizmetleri istasyonlarında ve 112 komuta kontrol merkezinde çalışan sağlık personellerinden oluşmaktadır. Basit rastgele örneklem yöntemi kullanılarak yapılan bu çalışmanın örneklemi 300 kişiden oluşmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında“Örgütsel Stres Ölçeği”ile“Sessiz İstifa Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sciences) ve AMOS 22 (Analysis of Moment Structures) paket programlarından faydalanılmış olup istatistiksel anlamlılık düzeyi bağlamında p<0,05 olarak baz alınmıştır. Araştırmaya ilişkin verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma, gibi tanımlayıcı istatistikler, ikili karşılaştırmalar için bağımsız gruplar için t-testi, ikiden fazla grubun bulunduğu karşılaştırmalarda ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon analizi ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada yapılan korelasyon analizi verilerine göre; yaş ile kuruma bağlılık ve sessiz istifa ölçeği arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Yaş ile sessiz istifayı sonlandırma durumu arasında anlamlı negatif yönlü ilişki elde edilmiştir (p<0,05). Örgütsel stres alt boyutlarından olan beceri kullanımı, karar verme, sosyal destek ile kuruma bağlılık arasında ise pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmaktadır (p<0,05). İş yükü ile sessiz istifayı sonlandırma durumu arasında negatif yönlü anlamlı ilişki gözlenmektedir (p<0,05). Karar verme ve sosyal destek ile sessiz istifayı sonlandırma durumu arasında ise pozitif yönlü anlamlı ilişki gözlenmektedir. Beceri kullanımı, karar verme ve sosyal destek ile sessiz istifa arasında istatistiksel açıdan negatif yönlü anlamlı ilişki tespit edilmiştir (p<0,05). Örgütsel stres ile sessiz istifa arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmaktadır. Araştırmada yapılan regresyon analizi verilerine göre; örgütsel stres alt boyutlarından iş yükü (0,001) ile sessiz istifa arasında pozitif yönlü anlamlı fark bulunmaktayken; örgütsel stres diğer alt boyutları, beceri kullanımı (0,021), karar verme (0,049), sosyal destek (0,000) sessiz istifayı negatif yönde etkilemektedir (p<0,05). Örgütsel stres sessiz istifayı (0,000) pozitif yönde etkilemektedir (p<0,005). Sonuç olarak örgütsel stres arttıkça sessiz istifa artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of organizational stress on quiet quitting among 112 emergency medical service personnel. This study, conducted using a quantitative research approach, is a cross-sectional study. The research population consists of healthcare personnel working in 112 emergency medical service stations and the 112 command and control center in Kahramanmaraş province. The sample, using a simple random sampling method, consists of 300 individuals. The“Organizational Stress Scale”and the“Quiet Quitting Scale”were used to collect research data. SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sciences) and AMOS 22 (Analysis of Moment Structures) software packages were used in the analysis of the data, and a statistical significance level of p<0.05 was used. Descriptive statistics such as frequency, percentage, arithmetic mean, and standard deviation were used in the analysis of the research data; independent samples t-test was used for pairwise comparisons; and one-way analysis of variance (ANOVA), correlation analysis, and regression analysis were used for comparisons involving more than two groups. According to the correlation analysis data in the research, no significant relationship was found between age and organizational commitment and the silent resignation scale (p>0.05). A significant negative correlation was found between age and the termination of quiet quitting (p<0.05). However, a significant positive correlation was found between organizational stress sub-dimensions such as skill use, decision-making, and social support, and commitment to the organization (p<0.05). A significant negative correlation was observed between workload and the termination of quiet quitting (p<0.05). A significant positive correlation was observed between decision-making and social support and the termination of quiet quitting. A statistically significant negative correlation was found between skill use, decision-making, and social support and quiet quitting (p<0.05). There is a significant positive correlation between organizational stress and quiet quitting. According to the regression analysis data from the study, while there is a significant positive difference between the sub-dimension of organizational stress, workload (0.001), and quiet quitting; other sub-dimensions of organizational stress, skill utilization (0.021), decision-making (0.049), and social support (0.000), negatively affect quiet quitting (p<0.05). Organizational stress positively affects quiet quitting (0.000) (p<0.005). In conclusion, as organizational stress increases, silent resignation increases.