Sivil havacılıkta fiziksel aktivite faktörünün kabin memurlarının depresyon, stres ve anksiyete düzeylerine etkileri
The effects of physical activity factor on depression, stress and anxiety levels of cabin attendants in civil aviation
  1. Tez No: 989000
  2. Yazar: HAZEL NEZİHA ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Fiziksel aktivite, enerji harcaması ve kalori kaybıyla sonuçlanan tüm bedensel faaliyetler olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde yaşam kalitesini artırmak ve insan sağlığı için hareket etmek önemli bir konu haline gelmiştir. Sağlık risklerini en aza indirebilmek için temel etkenler, dengeli beslenmek ve düzenli fiziksel aktivite yapmaktır. Literatürde yapılan çalışmalar incelendiğinde düzenli fiziksel aktivitenin, stres seviyelerini etkilediği buna bağlı olarak depresyon ve anksiyete atakları yaşama olasılıklarını azalttığı gözlemlenmektedir. İş yoğunluğuna bağlı olarak stresin ön planda olduğu bir alan olan sivil havacılık; dünyada ve ülkemizde gelişmekte olan, zamanın ön plana çıktığı iş ve sosyal yaşamda önemi gün geçtikçe artan bir sektördür. Sektör içerisinde yolcu taşımacılığı yapan havayolu şirketlerinde kabin emniyeti ve yolcu konforundan sorumlu görevliler“kabin memuru”olarak tanımlanmaktadır. Kabin memurlarının gerekli konfor ve emniyeti sağlayabilmeleri için hem fiziksel olarak aktif hareket etmeleri hem de psikolojik olarak uçuşa uygun olmaları gerekmektedir. Artan iş yükü, uzun ve yorucu çalışma temposu, hareketsiz yaşam ve özellikle fiziksel aktivitenin eksikliği kabin memurlarını zaman içinde psikolojik ve mesleki deformasyona uğratarak tükenmişlik, depresyon, stres ve anksiyete gibi iş akışını ve sağlığı olumsuz etkileyen faktörlere maruz bırakmaktadır. Uzmanlar tarafından bu gibi olumsuz faktörlere verilecek bilimsel yanıt olan fiziksel aktivitenin, anksiyete ve depresyonu azalttığı bunun yanında olumlu düşünmeyi geliştirerek stresle başa çıkmayı kolaylaştırdığı belirtilmektedir. Bu çalışmada 75 kabin memuruna FAÖ-2 ve DASS-21 ölçekleri ile anket çalışması uygulanmıştır. Ölçeğin örneklemdeki iç tutarlılığı Cronbach alfa katsayısı ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde dağılımların normalliğini analiz etmek için Shapiro-Wilk testi kullanılmış olup, sonuçlara dayanarak non-parametrik testlerden Mann-Whitney U testi ve Spearman korelasyon testi uygulanmıştır. Çalışmada amaçlanan katılımcıların yaş, cinsiyet, medeni durumları, eğitim durumları ve meslekteki yıl oranlarına bağlı depresyon anksiyete ve stres seviyelerinin birbiriyle ilişkilerinin tespit edilmesi, fiziksel aktivite faktörüne işle ilgili ve serbest zaman olarak katılım ihtiyaçlarının belirlenmesi ve fiziksel aktiviteye katılıma teşvik olması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Physical activity is defined as all bodily activities that result in energy expenditure and calorie loss. Today, movement has become an important issue for improving quality of life and human health. The key factors in minimizing health risks are balanced nutrition and regular physical activity. Studies in the literature show that regular physical activity affects stress levels, consequently reducing the likelihood of experiencing depression and anxiety attacks. Civil aviation, an area where stress is prominent due to work intensity, is a developing sector both globally and in our country, and its importance is increasing day by day in work and social life where time is of the essence. In airlines that transport passengers within this sector, the personnel responsible for cabin safety and passenger comfort are defined as“cabin crew.”For cabin crew to provide the necessary comfort and safety, they need to be both physically active and psychologically suitable for flying. Increased workload, long and tiring work schedules, sedentary lifestyles, and especially lack of physical activity cause cabin crew to suffer psychological and professional deformation over time, exposing them to factors such as burnout, depression, stress, and anxiety that negatively affect their work flow and health. Experts state that physical activity, a scientifically proven response to such negative factors, reduces anxiety and depression, improves positive thinking, and facilitates stress management. In this study, 75 cabin crew members were surveyed using the FAÖ-2 and DASS-21 scales. The internal consistency of the scales in the sample was evaluated using the Cronbach's alpha coefficient. The Shapiro-Wilk test was used to analyze the normality of the distributions, and based on the results, the Mann-Whitney U test and Spearman test for correlation were used. The aim of the study was to determine the relationships between depression, anxiety, and stress levels depending on the participants' age, gender, marital status, education level, and years in the profession; to identify their work-related and leisure-related needs for physical activity; and to investigate improvements in their participation levels in physical activity