Cam sektöründe iş sağlığı güvenliği uygulamaları ve risk değerlendirmesi
Occupational health and safety practices and risk assessment in the glass industry
- Tez No: 989036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, cam sektöründe iş sağlığı ve güvenliği (İSG) uygulamalarının mevcut durumunu analiz etmek ve sektörde karşılaşılan iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesine yönelik etkili İSG stratejilerinin uygulanmasını sağlayacak bir risk değerlendirmesi sunmayı amaçlamaktadır. Cam üretimi, iş kazalarına açık riskli bir sektördür ve iş sağlığı güvenliği açısından büyük önem taşır. Bu çalışma ile, cam sektörü için İSG uygulamalarının etkinliği, mevcut yönetmeliklerin yeterliliği ve çalışan güvenliği açısından mevcut boşlukların tespit edilmesi hedeflenmektedir. Cam üretiminde, iş sağlığı güvenliğinin eksiksiz uygulanması, hem çalışanların sağlığının korunması hem de iş verimliliğinin artırılması açısından büyük bir öneme sahiptir. Camın üretim sürecinde karşılaşılan yüksek sıcaklık, kesici malzemeler, kimyasal maruziyetler ve ergonomik riskler, çalışanların fiziksel sağlıklarını tehdit edebilir. Bu tezin önemi, bu tür risklerin bilimsel bir çerçevede ele alınarak, cam üretim süreçlerinde İSG uygulamalarının geliştirilmesine katkı sağlamasından kaynaklanmaktadır. Bu çalışma, cam sektörü çalışanlarının daha güvenli bir çalışma ortamına sahip olmasına yönelik çözümler sunarak, sektördeki İSG politikalarının iyileştirilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the current status of occupational health and safety (OHS) practices in the glass industry and to present a risk assessment that will enable the implementation of effective OSH strategies to prevent work accidents and occupational diseases encountered in the sector. Glass production is a risky sector that is prone to occupational accidents and is of great importance in terms of occupational health and safety. This study aims to identify existing gaps in terms of the effectiveness of OHS practices for the glass industry, the adequacy of existing regulations and employee safety. Complete implementation of occupational health and safety in glass production is of great importance in terms of both protecting the health of employees and increasing work efficiency. High temperatures, cutting materials, chemical exposures and ergonomic risks encountered during the glass production process can threaten the physical health of employees. The importance of this thesis stems from the fact that it contributes to the development of OHS practices in glass production processes by addressing such risks in a scientific framework. This study will help improve OHS policies in the sector by providing solutions for glass industry employees to have a safer working environment.