Sağlıklı bireylerde suplementer motor alan ve serebelluma uygulanan transkraniyal doğru akım uyarımının dengeye etkisi
The effect of transcranial direct current stimulation applied to the supplementary motor area and cerebellum on balance in healthy individuals
  1. Tez No: 989035
  2. Yazar: ZEYNEP SOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MUTLUAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sağlıklı bireylerde suplementer motor alan (SMA) ve serebellum üzerine uygulanan transkraniyal doğru akım stimülasyonunun (TDAS) statik ve dinamik denge üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya 18–25 yaş aralığında, herhangi bir nörolojik veya ortopedik rahatsızlığı bulunmayan 30 sağlıklı gönüllü (15 kadın, 15 erkek) dahil edildi. Katılımcılara üç farklı seansta SMA, serebellar ve sahte TDAS uygulamaları yapıldı. Her seans arasında en az bir hafta ara verildi. Tüm seanslardan önce ve sonra statik denge (Wii Fit denge tahtası ve Denge Hata Puanlama Sistemi), dinamik denge (Yıldız Denge Testi) ve fonksiyonel denge (Süreli Kalk ve Yürü Testi) ölçümleri gerçekleştirildi. Elde edilen veriler IBM SPSS 28.0 programı ile analiz edildi. Sonuçlar, hem SMA hem de serebellar bölgelere uygulanan anodal TDAS'ın denge performansında olumlu değişiklikler yarattığını, özellikle tek ayak stabilizasyonunda ve denge hata puanlarında anlamlı gelişmeler sağladığını gösterdi (p<0.05). Sonuç olarak, SMA ve serebellar bölgelere uygulanan transkraniyal doğru akım stimülasyonu, sağlıklı bireylerde denge kontrolünü olumlu yönde etkileyen, non-invaziv ve güvenli bir nöromodülasyon yöntemidir. Bulgular, bu yöntemin özellikle dengeyi geliştirmeye yönelik rehabilitasyon programlarına tamamlayıcı olarak eklenebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of transcranial direct current stimulation (tDCS) applied to the supplementary motor area (SMA) and the cerebellum on static and dynamic balance in healthy individuals. Thirty healthy volunteers (15 female, 15 male), aged 18–25 years and free from any neurological or orthopedic disorders, participated in the study. Each participant underwent three separate sessions of SMA, cerebellar, and sham tDCS with at least a one-week interval between sessions. Before and after each stimulation, static balance (Wii Fit balance board and Balance Error Scoring System), dynamic balance (Star Excursion Balance Test), and functional balance (Timed Up and Go Test) were assessed. Data were analyzed using IBM SPSS 28.0 software. Results revealed that both SMA and cerebellar anodal stimulations produced positive effects on balance performance, with significant improvements particularly in single-leg stabilization and balance error scores (p<0.05). In conclusion, transcranial direct current stimulation applied to the supplementary motor area and cerebellum is a safe, non-invasive neuromodulation technique that positively influences balance control in healthy individuals. These findings suggest that tDCS may serve as a useful adjunct to rehabilitation programs aimed at improving postural stability and balance.