Reklam müziğinin tüketiciler üzerindeki etkisinin yıpranma teorisi çerçevesinde deneysel bir yaklaşımla incelenmesi
An experimental study on the effects of advertising jingles on consumers within the framework of wearout theory
- Tez No: 989049
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE NUR BAŞYAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Reklamcılık, Business Administration, Advertising
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, reklam etkililiğinin incelenmesi ve reklam müziğinin tekrarlı reklam maruziyeti bağlamında yıpranma eğilimlerini ortaya koymaktır. Bu nedenle, öncelikle reklam etkililiği ölçümleri incelenerek bu unsurlar arasındaki ilişkilerin PLS-SEM ile ortaya konması planlanmıştır. Sonrasında, PLS-MGA ile reklam müziğinin bu ilişkiler üzerindeki düzenleyici rolünün incelenmesi düşünülmüştür. Son olarak, reklam tekrar sayısının ve reklam müziğinin bu unsurlar üzerindeki etkisinin yıpranma teorisi çerçevesinde tekrarlı ölçümler ANOVA, Cochran Q, McNemar testleri ve ki-kare analizleriyle incelenmesi planlanmıştır. Bu doğrultuda, gerçek deneysel bir çalışma 2 (reklam türü: reklam müziği içeren ve içermeyen) × 4 (tekrar düzeyi: 1, 2, 3, 5 tekrar) faktöriyel deseninde yürütülmüştür. Toplam 132 üniversite öğrencisi katılımcı ile yabancı menşeli markalara ait reklam filmleri kullanılarak reklam etkililiği ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular, marka tanımanın hatırlamayı, yardımlı hatırlamanın reklam tutumunu ve reklam tutumunun marka tutumunu etkilediğini göstermektedir. Bu ilişkilerde reklam müziğinin belirleyici bir rol üstlenmediği ortaya çıkmıştır. Ayrıca, reklam müziği içeren reklamlarda yardımsız marka hatırlama ölçütünde tekrarla birlikte belirgin bir azalma gözlenmiş ve bu düşüş, reklam müziği içermeyen reklamlara kıyasla daha belirgin olmuştur. Diğer ölçütlerde tekrarla anlamlı değişimler gözlenmiş olmasına rağmen, bazı ölçümlerde anlamlı olmayan yıpranma izleri çıkmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarının literatüre önemli katkılar sunacağı, gelecekteki çalışmalara yön göstereceği ve Türk reklamcılık sektörüne pratik çıkarımlar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine advertising effectiveness and to explore wearout tendencies of advertising jingles within the context of repeated advertising exposure. Therefore, advertising effectiveness measures were examined to identify the relationships among these elements using PLS-SEM. Afterwards, the moderating role of jingles on these relationships was examined through PLS-MGA. Finally, within the framework of wearout theory, the effects of advertisement repetition and advertising music on these elements were analyzed using repeated-measures ANOVA, Cochran's Q, McNemar tests, and chi-square analyses. In this regard, a true experimental study was conducted in a 2 (advertisement type: with jingle and without jingle) × 4 (repetition level: 1, 2, 3, 5 repetitions) factorial design. Advertising effectiveness measures were obtained using commercials of foreign-origin brands with a total of 132 university student participants. The findings indicate that brand recognition affects recall, aided recall affects ad attitude, and ad attitude affects brand attitude. It was also revealed that advertising music does not play a determining role in these relationships. In addition, in advertisements with jingles, a clear decrease was observed in the unaided brand recall measure with repetition, and this decrease was more pronounced compared to ads without music. Although significant changes with repetition were observed in other measures, non-significant traces of wearout appeared in some measurements. It is considered that the results of this study will contribute significantly to the literature, guide future studies, and provide practical implications for the Turkish advertising sector.