Servet vergilerinin tarihi ve önemi
The history and significance of wealth taxes
  1. Tez No: 989076
  2. Yazar: ALİ RIZA TİBET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada servet vergileri ele alınmıştır. Servet vergilerinin varlığını gösteren teoriler dikkate alınarak, Osmanlı tarihindeki aşamaları incelenmiş ve durum değerlendirmesi yapılmıştır. Yine Türkiye'de çıkarılan varlık vergileri objektif olarak incelenerek izah edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde servet vergilerinin tarihi ve önemi başlığı altında, tarih nedir, servet vergileri, servet vergilerinden alınan vergiler, Türkiye'de 1940-1950 dönemi varlık vergisi, servet vergilerinin ekonomiye tesirleri ve inikâsı, Türkiye'de 2018 tarihinde çıkarılan varlık vergisi başlıkları ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Osmanlı Devletinde mali olaylar ve servet vergileri başlığı altında İslam'da yer alan kamu gelirleri, mukataa usulü gelir toplama, IV-XVII ve XVIII yıl bütçelerinin kapsamı, Türkiye'de servet vergilerinin inikâsı ile yaptığı tesirler, verginin ödenmesi verginin amortismanı, servet vergilerinin genel olarak değerlendirilmesi, Osmanlıda ve Türkiye'de geleneksel iktisat, 1960-1970 döneminde vergi sisteminde değişiklikler, servet üzerinden alınan vergiler başlıkları ele alınmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise Osmanlı Devleti'nde ve Türkiye'de servet vergilerinin uygulanması sürecinde önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wealth taxes are discussed in this study. Considering the theories showing the existence of wealth taxes, its stages in Ottoman history have been examined and a situation assessment has been made. Again taxes being enacted in Turkey has tried to explain objectively examined. Under its history and importance of the first part of the study of the wealth tax, what is history, property taxes, taxes from the 1940-1950 period, the wealth tax in Turkey, property taxes, economic impact and inikâs, property taxes titles entered into force in 2018 in Turkey were discussed. financial events that took place in the Ottoman Empire in the second part of the study and wealth taxes under the heading of public revenues in Islam, Muqâtaa revenue collection methods, IV-XVII and XVIII scope of the budget year, fortune inika tax effect in Turkey on the depreciation of the payment of tax, the general wealth evaluation of tax, Ottoman and traditional economy in Turkey, changes in the 1960-1970 period, the tax system, titles and wealth taxes were discussed. In Turkey, the results of the study were included in the process of implementing the recommendations and wealth tax in the Ottoman Empire.