Türk edebiyatında roman ve siyaset (1960-1980)
Novel and politics in Turkish literature (1960-1980)
- Tez No: 989075
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET EMRE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, edebî bir tür olarak romanın gelişim süreciyle, Türk romanının hangi tarihsel ve toplumsal koşullar altında ortaya çıktığı incelenmiştir. Ayrıca siyasi roman kuramı çerçevesinde siyasi romanların çözümlemelerinde sorgulanması gereken temel bağlamların tartışılması amaçlanmıştır. Tanzimat'tan itibaren modernleşme, kimlik arayışı ve toplumsal değişim süreçleriyle birlikte roman, siyasal düşüncelerin tartışıldığı bir zemin haline gelmiştir. Cumhuriyet döneminde ise ulus inşası, ideolojik eğilimler ve sınıfsal çatışmalar, roman aracılığıyla yeniden yorumlanmıştır. Çalışmanın odağında ise, 1960–1980 yılları arasında kaleme alınan romanlar yer almaktadır. Türkiye'nin siyasi tarihinde, demokrasinin kesintiye uğradığı yıllar olarak tanımlanan bu dönem, askerî müdahaleler, ideolojik kutuplaşmalar ve toplumsal hareketlerle şekillenen gerilimli bir atmosfer içinde gelişmiştir. Dönemin birey ve toplum üzerindeki etkileri, sınıfsal ayrışmalar ve ideolojik çatışmalar roman türü üzerinden değerlendirilmiş ve romanın siyasi bir anlam üretme gücü ortaya konmuştur. Romanlar; yazarların ideolojik perspektifleri, karakter inşaları, mekân kurguları ve olay örgüleri siyasi bağlamda çözümlemeye tabi tutularak değerlendirilmiştir. Çalışmamız kapsamında incelenen romanların, dönemin siyasal yapısını çözümlemek ve Türkiye'nin siyasi temelli dönüşümlerini edebî bir bakış açısıyla değerlendirmek için önemli katkı sağlayacağı görülecektir.
Özet (Çeviri)
This study examines both the developmental trajectory of the novel as a literary genre and the historical and social conditions under which the Turkish novel emerged. It also aims to discuss the fundamental contextual parameters that must be addressed in analyses of political novels within the framework of political novel theory. From the Tanzimat period onward, the novel became a platform where political ideas were articulated, shaped by processes of modernization, identity formation, and social transformation. In the Republican era, nation building, ideological tendencies, and class conflicts were reinterpreted through the novel.The primary focus of this study is on novels written between 1960 and 1980. This period, identified in Turkish political history as a time when democratic processes were interrupted, unfolded within a tense atmosphere shaped by military interventions, ideological polarization, and social movements. The effects of this era on individuals and society, class divisions, and ideological conflicts are evaluated through the lens of the novel, demonstrating the novel's capacity to generate political meaning. The novels are analyzed in relation to authors' ideological perspectives, character construction, spatial configurations, and narrative structures within their political context. The study shows that the novels examined offer significant contributions to understanding the political structure of the period and to interpreting Turkey's politically driven transformations from a literary perspective.