1311-1320 yılları arasında Hüdavendigar vilayetinde Kütahya Sancağı salnamelerinin transkribesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 98910
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECATİ AKSANYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı 1311-1320 H. (1895-1905 M.) yılları arasında Kütahya Sancağı'nı inceleyip değerlendirmektir. Yaptığımız çalışmalar sonucunda idare meclislerinde azınlıklara da yer verildiğini gördük. Müftü ile piskoposun görev almaları azınhk haklarının ve din hürriyetinin sağlandığını göstermiştir. Yaptığımız çalışma bir bütün parçası olup on yıllık bir süre incelenmiştir. Kütahya'nın idari, ilmi, iktisadi, siyasi, askeri ve kültürel alanlardaki görevlileri tespit ettik Bu durum devlet teşkilatı ve işleyişi hakkında bilgi edinmemizi sağlamıştır. Sal-nâmeler, yazıldıkları dönemlerde Osmanlı Devlet yapısının anlaşılmasında önemli bir yere sahiptir. Sal-nâmeler içerisinde en ünlü olanları 1847 ile 1922 yılları arasında yayınlanmış olanlarıdır. Osmanlı Devleti' nin genel ve bölgesel durumu incelenirken sal-nâmelerden mutlaka yararlanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The aim of this research is to examine and evaluate the Kütahya Sub-Province between 131 1-1320 oftheHegira (1895-1905 A.D.) At the end of our researches we sow that the minorities took place in the Administrotive Assembly. Being assigred of Mufti and Bishop showel us that the rights of minorities and the religious freedom had been ensured. The research study we did is a part of a whole and it had been examined for the duration of a decade. We determined all the administrative, scientific, economic, politic, military and cultural officials. This provided us to get information about the goverment organization and its process. Annuals have an important position in understonding the structure of Ottoman Government in the period of they had written. The most well-known annuals are the ones published between 1847 and 1922. During the examination of the general and regional sitvation of Ottman Government, absolutely it must be got used of annuals.