İntifa sözleşmesi
Usufruct agreement
  1. Tez No: 989108
  2. Yazar: BEYZA ARİFOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEHBİ UMUT ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, mülkiyet hakkının sınırlanması yoluyla bireylere kullanma ve yararlanma imkânı tanıyan intifa hakkının, borç ilişkisi temelinde kurulmasını sağlayan intifa sözleşmesini ele almaktadır. İntifa hakkı, sahibine, mülkiyete sahip olmadan, eşyayı kullanma ve ondan yararlanma yetkisi tanır. Söz konusu hak, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nda düzenlenen sınırlı ayni haklardan biridir. Kişiye sıkı sıkıya bağlı olma özelliği nedeniyle devredilemez, miras yoluyla geçemez. İntifa hakkı; kanun, mahkeme kararı veya en yaygın uygulama biçimi olan hukuki işlemle doğabilir. Hukuki işlemle kurulan intifa hakkı, genellikle taraflar arasında yapılan intifa sözleşmesine dayanır. Bu sözleşme, borçlandırıcı işlem niteliğinde olup taraflara çeşitli hak ve yükümlülükler yükler. Ancak bu sözleşme tipi, kanunda düzenlenmiş değildir. Bu nedenle, intifa sözleşmesinin hukuki niteliği, konusu, içeriği, şekli, ifası ve ifaya aykırılık hâlleri ile sona erme hâlleri kapsamlı şekilde incelenmiştir. Tezin birinci bölümünde, intifa hakkının tanımı, özellikleri, konusu, kazanılma yolları ve taraflara yüklediği hak ve borçlar değerlendirilmiş; ikinci bölümde ise intifa hakkını doğuran intifa sözleşmesi unsurları ve hüküm ve sonuçlarıyla ele alınmıştır. Böylece, eşya hukuku ile borçlar hukukunun kesişiminde yer alan bu özel sözleşme türüne ilişkin bütüncül bir bakış sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the usufruct agreement, which establishes a usufruct right—a limited real right that allows individuals to use and benefit from a property without transferring ownership—on the basis of a contractual obligation. The usufruct right, regulated under Articles 794–822 of the Turkish Civil Code No. 4721, grants its holder the authority to use and derive benefit from a property without possessing ownership. Due to its personal nature, it is non-transferable and cannot be inherited. The usufruct right may arise by law, by court order, or, most commonly in practice, through a legal transaction. When established through a legal transaction, the usufruct right typically relies on an agreement between the parties, known as the usufruct agreement. This agreement, which constitutes a contractual obligation, imposes various rights and obligations on the parties. However, it is not explicitly regulated under Turkish law. For this reason, this thesis provides a comprehensive analysis of the legal nature, subject matter, content, form, performance, breach, and termination of the usufruct agreement. In the first part of the thesis, the definition, legal characteristics, subject matter, acquisition methods, and the rights and obligations of both the usufructuary and the owner are discussed. The second part focuses on the elements and legal consequences of the usufruct agreement. Ultimately, the study aims to provide a holistic perspective on this unique contractual structure, which lies at the intersection of property law and the law of obligations.