Yaratıcı yönetim ve değişim sürecinde yenilik için yaratıcılık
  1. Tez No: 98912
  2. Yazar: ORHAN ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Ill ÖZET Bu tezin amacı, hızlı değişimin hakim olduğu çağımızda organizasyonların geleceğinden sorumlu olan yönetim ve yöneticilerin çeşitli nedenlerden dolayı oluşan değişim sürecini kavrayarak yaratıcı düşünceye sahip yaratıcı bireylerle, organizasyonlarda özellikle de işletmelerde yenilik yapmak suretiyle sistemi daha canlı ve daha dinamik kılabilmektir. Giderek karmaşık ilişkiler haline gelen yönetim, çağın gereklerine ve değişmelerine ayak uydurabilmek için durmadan aşamalar yapmakta, yani kavram ve teknikler geliştirerek yöneticisi için basan şansı arttırılmak istenmektedir. Yaptığımız araştırmada da görüldüğü gibi, son dönem yönetim gurularmın da üzerinde durdukları değişim, yenilik ve yaratıcılık konusu yadsınamayacak bir gerçektir. Değişmeyen tek şeyin değişimin olduğu günümüzde önemli olanın ise değişimi faydalı kılabilen bir yaklaşımı yakalayabilmektir. Gerek yöneticiler, gerekse organizasyonlar yaşamlarını sürdürebilmek için bu değişiklikleri yakın takibe almak zorundadırlar. Özellikle işletmeler, giderek globalleşen iş dünyası ortamında yoğun rekabet şartlarında uygun değişikliklere açık olmalıdırlar. Çünkü hızla değişen iç ve dış çevre faktörleri organizasyona baskı yapmaktadır ve yönetim sürekli değişen durumlara uygun amaçlar tespit etmek zorunda kalmaktadır. Çevrenin firsat ve kısıtlar alanı olduğu düşünüldüğünde kısıtlan fırsatlara dönüştürmek, firsatlan rakiplerinden önce yakalamak ve yeni firsat alanlan oluşturmak gibi çok önemli bu oluşumu sağlamak, değişim sürecinde yeniliğin gereklerindendir. Bunlan gerçekleştirmek içinde gerek yönetimin gerekse yöneticilerin bireylerin yaratıcılığına ihtiyaç duyduğu açık olarak görülecektir. Yenileşme sürecinde yaratıcılığın çok önemli roller oynadığı açıktır. Yenileşmeyi yeğleyecek etkin yönetime ulaşmak isteyen yöneticiler, yenilikçi stratejiler tespit ederken, rakiplerin tahmin etme olasılığının düşük olduğu alanlara çalışanlannın yaratıcılık yeteneklerinden faydalanarak yönelmelidirler. Böylece yaratıcı güçler ve beyinler sayesinde harekete geçirecekleri fırsatlar sayesinde avantajlan ele geçirebilirler. Nitekim son yıllarda rekabete kapalı şirketler kaybetmiş, rekabeti değişim sürecinde yenilikle yakalarken yaratıcılığı da ihmal etmeyenler kazanmışlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This search is about to make the system more lively and dynamic by understanding the wind of changes for contemporary organizations in order to make new developments with creative minds due to the needs of diverse business fields. Management, which has become complex relations day by day, is now progressing to keep up with the necessities and developments of the century. In management, new techniques and concepts have been developed so as to increase the chance of success for its managers. Today the only thing remaining unchanged is the change itself. What is important is to follow an approach that makes use of that change. Whether managers or organizations have to tightly catch up with these changes to continue their existences. Particularly, enterprises must be open to the changes suitable under the, intense rival conditions in the continuously globalasing business work because rapidly changing internal and external environmental factors pressurise organizations, and management has to set targets suitable for the over - changing situations. If the surrounding is considered to be the area of limitations and opportunities, diverting limitations into opportunities, reaching opportunities are the necessity for innovation in the transformation period. It is apparent that the creativity plays a significant role in the process of innovation. By benefiting from the creativity flair of the employees; the managers who desire to obtain an efficient management with preference for the innovation must direct themselves toward the fields where the possibility to satisfy your rivals is low when setting innovative strategies. Therefore due to the opportunities they will activate as a result of innovative powers and brains, the managers can heap advantages. As a consequence, the companies not open to the competitive market in the recent years are those, which lose, where as the companies, which have followed the developments and have not ignored the creativity are those which win.