Tarım kredi kooperatiflerinin finansman ve kredilendirme sorunlarının çözümüne yönelik bir model
A Model about the solutions of the financing and credit problems of the agricultural cooperative credit society
- Tez No: 98913
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI DÜĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Ill ÖZET Kooperatifçilik ve tarım kooperatifleri ve Tarım Kooperatifleri ile Tarım Kredi Kooperatiflerinin gelişimi, fınansal yapısı ve çiftçilere kredi kullandırma çeşitleri incelenmiştir. Özellikle gelişmekte olan ülkeleri tanımlayan ekonomideki tarımsal nitelik, ihracatın tarımsal ürünlerden oluşması, tarımsal gelirin milli gelir içerisindeki payının öteki sektörlerden fazla olması ve nüfusun önemli bir bölümünün tarımda istihdam edilmesi gibi sonuçlar doğurmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerdeki insan kaynakları, tarımsal üretimi yürütmeye tek başlarına yeterli değildir. Tarımın finansmanında, bu sektördeki sermaye birikimi olanaklarının gelişmekte olan ülkelerin tümünde çok sınırlı olması nedeniyle tarımsal krediler büyük önem kazanır. Tarımsal krediler üreticilerin üretim faktörlerine sahip olmasında ve üretimin arttırılmasında önemli bir araçtır. Bu nedenle tarım sektöründeki işletmelerin sermaye yetersizliğinin giderilmesi için yeteri kadar uygun vade ve faizli kredi sağlanması zorunluluğu vardır. Günümüzde tarım sektörünün kredilendirme sistemi içerisinde, tarım sektörünün büyük çoğunluğunu oluşturan küçük üreticilerin kredi sağlayabildikleri tek örgüt Tarım Kredi Kooperatifleridir. Günümüz koşullarında tarım sektöründeki kredi sorunlarını çözebilecek ve küçük üreticilerin etken olabilmesine, güçlenmesine yardımcı olabilecek örgüt Tarım Kredi Kooperatifleridir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The cooperatives, agricultural cooperative and progress and financial structure of the agricultural cooperatives and agricultural credit cooperatives and the kinds of supplying credits for the farmers have been studied. Agricultural quality in the economy describing especially the developing countries causes the result such as exports consist of agricultural products, agricultural incomes are more than the other sectors in National Income, an important part of the population work in agriculture. Man sources in developing countries aren't sufficient by themselves to do the agricultural work. To finance the agriculture, agricultural credits have great importance since the capital stock in tennis sector in all the developing countries are very limited. Agricultural credits, are important means of increasing the production and of producers having the production factors. Thus, to settle the capital insufficiency of the administrations in agriculture sectors, credits with a reliable due date and interest must be supplied. Today, in the credit giving system in agricultural sector, the only organization that small producers who forms the greater part of the agricultural sector is Agricultural Credit Cooperatives. In today's conditions, the only organization that will be able to solve the problems in agricultural sector and that will enable the small producers gain power and be active is Agricultural Credits Cooperatives.