Puberta öncesi ve sonrası dönemdeki kedilerin testislerinde interlökin-33 ve reseptörü ST2'nin immunohistokimyasal olarak gösterilmesi
Immunohistochemical demonstration of interleukin-33 and its receptor ST2 in the testis of pre- and post-pubertal cats
  1. Tez No: 989160
  2. Yazar: EBUBEKİR ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDEM AKBALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Histoloji ve Embriyoloji, Veterinary Medicine, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı sitokinlerin molekül gruplarından olan IL-1 aile üyesi interlökin-33 (IL-33) ve reseptörü ST2'nin kedi testislerindeki lokalizasyonu ile ekspresyonlarında puberta (cinsel olgunluk) öncesi ve sonrası değişimlerin ortaya konmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi Polikliniği'ne kısırlaştırma amacıyla getirilen, farklı yaşlarda ve ırklarda sağlıklı erkek kedilerde yapılmıştır. Bu amaçla puberta öncesi ve sonrası dönemlerdeki kedilerden elde edilen testis dokuları kullanılmıştır. Dokular % 10 nötral tamponlu formalin içinde + 4ºC'de 24 saat fikse edilmiş ve rutin doku takibi işleminden geçirildikten sonra parafin bloklar elde edilmiştir. Kesitlere genel histolojik değerlendirme için Crossman'ın üçlü boyama yöntemi, immunohistokimya değerlendirmesi için ise IL-33 ve ST2 antikorları uygulanmıştır. Bulgular: Yavruya ait testis dokusu yoğun bağ dokusundan oluşan (tunica albuginea) kapsülle çevriliydi ve burada yoğun kan damarları gözlendi. Yetişkin testis dokusu incelendiğinde seminifer tübüllerin lümenli bir yapıda olup seminifer epitel katmanında spermatogenik hücre serisindeki hücrelerin varlığı gözlendi. İmmunohistokimyasal boyama sonucunda IL-33 ve reseptörü ST2'nin seminifer tübüllerdeki hücrelerde ve değişen yoğunluklarda boyandığı gözlendi. Sonuç: Bu sonuçla IL-33 ve reseptörü ST2'nin kedilerdeki gelişim sürecinde fonksiyonel rollerinin olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to reveal the changes before and after puberty in the localization and expression of IL-1 family member interleukin-33 (IL-33) and its receptor ST2, which are among the molecular groups of cytokines. Material and Method: This study carried out in healthy male cats of different ages and breeds, brought to Dicle University Veterinary Faculty Polyclinic for castration. For this purpose, testicular tissues obtained from cats before and after puberty used. Tissues were fixed in 10% neutral buffered formalin at +4ºC for 24 hours and paraffin blocks were obtained after routine tissue follow-up. Crossman's triple staining method was used the sections for general histological evaluation, and IL-33 and ST2 antibodies were applied for immunohistochemistry evaluation. Results: The testicular tissue of the juvenile was surrounded by a capsule of dense connective tissue (tunica albuginea) and dense blood vessels were observed. When the adult testicular tissue was examined, the seminiferous tubules had a luminal structure and the presence of cells in spermatogenic cell line in the seminiferous epithelial layer was observed. As a result of immunohistochemical staining, it was observed that IL-33 and its receptor ST2 were stained in cells of the seminiferous tubules and with varying intensities. Conclusion: This result suggests that IL-33 and its receptor ST2 may have functional roles in the developmental process in cats.