Puberte öncesi ve sonrası dönemdeki çocuklarda ve gençlerde kabakulak virüsünün seroepidemiyolojisi
- Tez No: 59659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜGEN YARKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bağışıklanmamış ilkokul dönemi ve genç yetişkin yaş grubunda yer alan kişilerin kabakulak virusu enfeksiyonuna karşı duyarlılıklarını tespit ve doğal immuniteye yaşın etkisini göstermek amacıyla planlanan bu çalışmada 94'ü 5-15, 99'u 16-21 yaş gruplarında yer alan toplam 193 kişiye ait serum örneği kabakulak virusuna karşı oluşan IgG, IgM ve IgM+G antikor cevabı yönünden ELISA yöntemiyle teste tabi tutulmuştur. Çalışmaya dahil edilen 5-15 yaş grubundaki çocuklara ait serum örneklerinin %58.5'i ile genç yetişkinlere ait serum örneklerinin %88.8'inde kabakulak virusuna karşı en az bir tür immunglobülin cevabı tespit edilmiştir. Bu çalışma ile kabakulağa karşı doğal immunitenin yaşa paralel olarak arttığı, ancak genç yetişkinlerin %11.2'sinin halâ seronegatif olduğu, böylece doğal immunitenin yeterli olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We carried out a study in order to determine the susceptibility to mumps and to demonstrate the effect of age on the natural immunity to mumps virus infection in underimmunized primary school age children and young adults. In this study serum samples of total 193 people; 94 children in 5-15 years old group and 99 young adults in 16-21 years old group have been tested by ELISA method for IgG, IgM and IgM+IgG antibodies to mumps virus. In 58.5% of the serum samples of children in 15 years old group and in 88.8% of young adults at least one type of immunoglobulin response have been determined against mumps virus. By this study, it has been seen that natural immunity against mumps increased parallel with age, however 1 1.2 % of young adults have stayed seronegative, thus, natural immunity against mumps was not enough. 48