Lenfoma tanısı almış çocukların tedavi sonuçlarının ve uzun dönemli takipte endokrinolojik yan etkiler açısından retrospektif değerlendirilmesi
Evaluation of the treatment results of children with lymphoma diagnosis and the retrospective in terms of endocrinological side effects in LONG-TERM follow-up
- Tez No: 669275
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FAYİK ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmamızda Van YYÜ Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı Kliniği'ndeOcak 2007-Aralık 2020 yılları arasında 0-18 yaş aralığındaki izlenen lenfoma hastalarının epidemiyolojik özellikleri ve takibinde tiroid, gonadal ve kemik metabolizması ilişkili uzun dönem yan etkilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: Bu çalışma için Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Çocuk Hematolojisi Kliniği'nde 2007-2020 tarihleri arasında HL ve NHL tanısı almış hastaları dosya arşivinden ve hastane veri tabanından retrospektif olarak taranmış ve olgular elde edildi. Çalışma için Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlaç Dışı Klinik Uygulamalar Etik Kurul'undan etik izni alındı. Bulgular: Çalışmamıza 55'i HL ve 43'ü NHL tanılı toplam 98 çocuk alındı. HL tanılı çocukların tanı aldığı yaş ortalaması 96 (IQR: 84) ay olup Non-Hodgkin Lenfoma tanılı hastaların ise 96 (IQR: 92) ay olduğu saptandı. Hastaların çalışmaya alındığı dönemdeki güncel yaş ortalamaları ise sırasıyla 15±5 ve 16±6 yıl saptandı. Çalışmamızdaki 98 çocuktan 74 (%75.5)'ünün erkek ve 24 (%24.5)'ünün kız olduğu saptandı. HH ve NHL tanılı çocukların tanı aldıkları yaş, güncel yaş ve cinsiyet dağılımları açısından istatistiksel düzeyde anlamlı fark saptanmadı (sırasıyla; p=0,347, p=0,389 ve p=0,095). Çocukların 26 (%60,5)'sı Burkitt Lenfoma, 5 (%11,6)'inde T-hücreli lenfoma, 4 (%9,3)'ünde pre-B-hücreli lenfoma, 3 (%7)'ünde B-hücreli lenfoma, 2 (%4,7)'sinde DBBHL saptandı. Diğer dört çocukta ise yüksek dereceli NHL (n=1, %2,3), histiyositik lenfoma NHL (n=1, %2,3) ve anaplastik lenfoma NHL (n=1, %2,3) saptandı. Çalışmamızda yer alan lenfoma tanılı çocukların tanı aldığı dönemdeki hastalık evrelerinin dağılımı benzerdi. Hastaların en sık Evre-3'te yer aldığı (HL için n=42, %42,9); NHL için n=17, %39,5) saptandı. Çalışmamızdaki 98 çocuktan 4 [%4 (3 HL ve 1 NHL)] 'ünde relaps izlendi. Çalışmamızdaki 98 çocuktan 79 (%80,6) çocukta remisyona ulaşıldığı saptandı. Çalışmamızdaki 98 çocuktan HL tanılı 45 (%81,8) çocukta remisyon sağlanır iken NHL tanılı çocuklardan 34 (%79)'unda remisyon sağlandı. Lenfoma tanılı 98 çocuktan 6 (%6,1)'inde hastalık ilişkili mortalite saptandı. HL tanılı çocuklardan 4 (%7,2)'ü ve NHL tanılı çocuklardan 2 (%4,6)'sinde mortalite gelişti. Çalışmamıza alınan çocukların ortanca LDH düzeyleri 397 (175-5113) IU/L olup bu değer HH grubunda 340 (175-1272) ve NHL grubunda 873 (185-5113) IU/L saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to retrospectively evaluate the epidemiological characteristics and long-term side effects related to thyroid, gonadal and bone metabolism in the follow-up of lymphoma patients between the ages of 0-18 between January 2007 and December 2020 in Van YYÜ Dursun Odabaşı Medical Center Child Health Clinic. Methods: For this study, patients who were diagnosed with HL and NHL between 2007-2020 in the Van Yüzüncü Yıl University Pediatric Hematology Clinic were retrospectively scanned from the file archive and the hospital database, and the cases were obtained. Ethical permission was obtained from Van Yüzüncü Yıl University Non-Pharmaceutical Clinical Practices Ethics Committee for the study. Results: A total of 98 children, 55 with Hodgkin's disease and 43 with non-Hodgkin's lymphoma were included in our study. The mean age at diagnosis of HL children was 96 (IQR: 84) months, and the patients diagnosed with NHL were 96 (IQR: 92) months. Mean age of the patients at the time they were enrolled in the study was 15±5 and 16±6 years, respectively. It was determined that 74 (75.5%) of 98 children in our study were boys and 24 (24.5%) were girls. No statistically significant difference was found in terms of age at diagnosis, current age and gender distribution of children diagnosed with HH and NHL (p = 0.347, p = 0.389 and p = 0.095, respectively). Of the children, 26 (60.5%) were Burkitt's Lymphoma, 5 (11.6%) had T-cell lymphoma, 3 (7%) had pre-B-cell lymphoma, 4 (9,3%) had B- cellular lymphoma and DBBCL were found in 2 (4.7%). In the other four children, high-grade NHL (n = 1, 2.3%), histiocytic lymphoma NHL (n = 1, 2.3%), and anaplastic lymphoma NHL (n = 1, 2.3%) was found. The distribution of the disease stages at the time of diagnosis in the children with lymphoma in our study was similar. Patients were most frequently in Stage-3 (for HL, n = 42, 42.9%); For NHL, n = 17, 39.5%) was found. Relapses were observed in 4 [4% (3 HL and 1 NHL)] of 98 children in our study. Overall remission rates was achieved in 79 (80.6%) of 98 children in our study. While remission was achieved in 45 (81.8%) children diagnosed with HL among 98 children in our study, remission was achieved in 34 (79%) children with a diagnosis of NHL. Disease-related mortality was detected in 6 (6.1%) of 98 children diagnosed with lymphoma. Mortality developed in 4 (7.2%) of the children diagnosed with HL and in 2 (4.6%) of the children with a diagnosis of NHL. The median LDH levels of the children included in our study were 397 (175-5113) IU / L, and this value was found to be 340 (175-1272) in the HH group and 873 (185-5113) IU / L in the NHL group.