Sıcaklığa duyarlı polisakkarit temelli hibrit hidrojel sentezi için modifikasyon ve çapraz bağlama yöntemlerinin geliştirilmesi ve potansiyel biyomedikal kullanımları
Development of modification and crosslinking methods for synthesis ofthermosensitive polysaccharide-based hybrid hydrogel and their potential biomedical applications
  1. Tez No: 989189
  2. Yazar: YÜSRA KUBAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP DURKUT, DOÇ. DR. MAHMUT PARMAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Tez çalışması üç aşamadan oluşmaktadır; polimerlerin modifiye edilmesi, modifiye edilen polimerlerden hibrit hidrojel oluşumu ve biyomedikal alanda kullanım potansiyelinin belirlenmesi. Çalışmada kullanılan karboksimetil selüloz (CMC), polisakkarit yapılı selülozun türevidir ve çevre dostu olması, ekonomik ve kolay modifiye edilebilmesi nedeniyle tercih edilmiştir. CMC yapısına, reaktif aldehit grubu eklenerek modifiye OCMC sentezlenmiştir. Sentetik, sıcaklığa duyarlı poli (N-vinil kaprolaktam) (PNVCL)'in modifikasyonu için ise adipik dihidrazid (ADH) kullanılarak serbest amino uçlu PNVCL-NH2 elde edilmiştir. Modifiye OCMC ve PNVCL-NH2 polimer zincirleri arasında dinamik Schiff bazı (-C=N-) çapraz bağları ile OCMC/PNVCL-NH2 hibrit hidrojeli sentezlenmiştir. Sentezlerin kimyasal yapıları (FTIR, HNMR, TGA, SEM, LCST) ve iskelelerin özellikleri (su tutuculuk, biyobozunurluk, ilaç salınımı) belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, OCMC/PNVCL-NH2 hibrit hidrojeli başarıyla sentezlendi ve sıcaklık uyaranına (32-39°C) bir cevap olarak jel yapısına geçiş yaptığı belirlendi. Bu yenilikçi ve işlevsel hibrit biyomalzeme, kontrollü ilaç salımı ve yerinde jelleşme (in situ) çalışmalarında kullanılabilme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of three stages: modification of polymers, formation of hybrid hydrogels from the modified polymers, and determination of their potential use in the biomedical field. In this study, carboxymethyl cellulose (CMC), a cellulose derivative with a polysaccharide structure, was used due to its environmentally friendly nature, economy, and ease of modification. Modified OCMC was synthesized by adding a reactive aldehyde group to the CMC structure. For the modification of the synthetic thermoresponsive poly(N vinyl caprolactam) (PNVCL), adipic acid dihydrazide (ADH) was used, and PNVCLNH2 with free terminal amino groups was obtained. OCMC/PNVCLNH2 hybrid hydrogel was synthesized via dynamic Schiff base (-C=N) crosslinking between the modified OCMC and PNVCLNH2 polymer chains. The chemical structures of the synthesized materials were characterized (FTIR, NMR, TGA, SEM, LCST analysis) and the properties of the scaffolds (water retention capacity, biodegradability, drug release) were determined. According to the obtained results, the OCMC/PNVCL-NH2 hybrid hydrogel was successfully synthesized and exhibited gel formation as a result of temperature stimulus (32-39°C). This innovative and functional hybrid biomaterial has potential use in controlled drug release and in situ gel formation studies.