Isıl işlem uygulanmış nikel titanyum tellerin ticari ortodontoik teller ile karşılaştırılması
Comparison of heat-treated nickel titanium wires with commercial orthodontic wires
  1. Tez No: 989190
  2. Yazar: BAHRİ CAN ABACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Ortodontik diş telleri, genel olarak diş braketleriyle birlikte tanımlansalar da braketler ile birlikte çalışarak dişlerin hizalanması, döndürülmesi, yeniden konumlandırılması süreçlerinde kuvveti uygulayan araçlardır. Diş tellerinin kalitesi, hastanın konforunu ve tedavi sürecini doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle tellerin mekanik özellikleri iyi irdelenmeli ve doğru parametrelerde çalışacak teller üretilmelidir. Ortodontik teller, farklı varyasyonları, malzeme ve kaplama seçenekleriyle geniş bir ürün yelpazesine sahiptir ancak bunlar içerisinde günümüzde en yaygın kullanılan ortodontik teller; yuvarlak ve köşeli formlu Nikel-Titanyum malzemeden yapılan tellerdir. Nikel ve Titanyum eş atomik oranlarda karıştırılarak, elde edilen bu teller süper elastiklik ve şekil hafıza özellikllikleri sayesinde ortodonti alanında kendisine geniş yer bulmuştur. Bu çalışmada bakır ilaveli NiTi ticari teller ile bakır ilavesi olmayan, 500 ve 400 °C sabit sıcaklıkta 7, 10 ve 30 dk süreleriyle ısıl işlem uygulanan NiTi teller karşılaştırılmış ve CuNiTi ticari tellere en yakın mekanik özellikler elde edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca NiTi tellerin tam östenit dönüşüm sıcaklığı (Af) parametreleri üzerinde çalışılmış, sıcaklık ve tutma sürelerinin tam östenit dönüşüm sıcaklığı (Af) üzerine etkisi de değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar literatür çalışmaları ile büyük ölçüde benzerlik göstermiştir. Sabit sıcaklıkta çok küçük tutma süresi farkının bile Af dönüşüm sıcaklığında anlamlı farklar yaratacağı görülmüş ve NiTi teller özelinde termal ve mekanik özelliklerin çok hassas parametrelere bağlı olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
daha sonra dolduOrthodontic archwires, although often mentioned together with brackets, are the main tools that apply force to align, rotate, and reposition teeth during treatment. The quality of these wires directly affects the patient's comfort and the success of the treatment process. Therefore, their mechanical properties must be well studied, and wires should be produced with suitable parameters. Orthodontic wires are available in many variations, materials, and coating types. However, the most commonly used today are round and rectangular Nickel-Titanium (NiTi) wires. These wires, made by mixing Nickel and Titanium in equal atomic ratios, are widely used in orthodontics due to their superelasticity and shape memory characteristics. In this study, commercial copper-added NiTi wires were compared with NiTi wires without copper addition. The non-copper wires were heat-treated at fixed temperatures of 500°C and 400°C for 7, 10, and 30 minutes. The goal was to obtain mechanical properties as close as possible to the commercial CuNiTi wires. Additionally, the effect of temperature and holding time on the austenite finish temperature (Af) of NiTi wires was evaluated. The results were found to be largely consistent with the literature. It was observed that even small differences in holding time at a fixed temperature can significantly change the Af value. This shows that both the thermal and mechanical properties of NiTi wires are highly sensitive to precise parameters.rulacaktır