Hub-and-spoke logistics network design for third party logistics (3PL) companies
Üçüncü Taraf Lojistik (3PL) Şirketleri için Hub Tabanlı Lojistik Ağlarının Tasarımı
  1. Tez No: 989198
  2. Yazar: NADER GHAFFARINASAB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHDI GHAZANFARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Iran Unıversıty Of Scıence And Technology
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Lojistik, her işletmenin son derece önemli ve hayati bir parçasıdır; öyle ki güvenilir küresel istatistiklere göre lojistik maliyetleri, dünya genelinde gayri safi yurt içi hasılanın yaklaşık %12'sini oluşturmaktadır. Küreselleşme eğilimi ve mevcut yoğun rekabet baskısı, birçok üretim işletmesini lojistik faaliyetlerini dış kaynaklardan temin etmeye yöneltmiştir. Lojistik faaliyetlerin dışarıya devredilmesinin en önemli avantajlarından biri, bu işletmelerin kendi temel yetkinliklerine odaklanabilmesi ve bu yolla üretim verimliliklerini artırabilmeleridir. Üçüncü Taraf Lojistik (3PL) şirketi, müşterileri adına lojistik işlerin yönetimi, kontrolü ve yürütülmesi görevini üstlenen dış bir kuruluştur. Üçüncü taraf lojistik şirketlerinin karşı karşıya olduğu en temel sorunlardan biri, yalnızca ilgili lojistik maliyetlerini düşürmekle kalmayıp aynı zamanda müşterilerine uygun düzeyde hizmet sunabilen etkin bir lojistik ağının tasarlanmasıdır. Taşınan malzeme akışların en iyi lojistik performansı elde etmek adına koordine edilip ve bütünleştirilmesi, son yıllarda lojistik ağ tasarımcılarının dikkatini çeken bir çözüm olmuştur. Bu hedefe ulaşmak için en etkili taktiklerden biri, tedarik kaynaklarından gelen gönderileri toplayan ve bunları konsolide ettikten sonra tüketim noktalarına yönlendiren merkezileştirilmiş hub'ların oluşturulmasıdır. Bu tezde, söz konusu taktiğin uygulanmasına yönelik olarak hub tabanlı lojistik ağ tasarımı ele alınmıştır. Çalışmada, hub'ların sayısı ve konumları ile bu merkezlerde yürütülecek operasyonlara ilişkin kararların, ağın toplam lojistik maliyetlerini en aza indirirken müşteri hizmet seviyesini de kabul edilebilir düzeyde tutacak biçimde alınması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, ağ tasarımı problemi hem üretim hem de dağıtım iş kolları için incelenmiş ve her iki durumda da müşteri taleplerindeki belirsizlik dikkate alınmıştır. Geliştirilen modellerin çözümünde standart optimizasyon yazılımlarından ve/veya sezgisel (meta-sezgisel) algoritmalardan yararlanılmıştır. Son aşamada, tez kapsamında önerilen modeller, dağıtım alanında faaliyet gösteren büyük ölçekli bir ticaret şirketi üzerinde uygulamalı olarak test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, hub tabanlı yapının uygulanmasıyla bu şirketin lojistik ağında kayda değer iyileşmeler sağlandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Logistics has a vital role in success of any business. Based on valid international statistics logistics costs account for about 12% of the world's gross domestic product (GDP). Globalization and increasing competition in global markets has made manufacturing firms to outsource their logistics activities. One of the advantages of this kind of outsourcing is that the manufacturers have more focus on manufacturing activities which are counted as their key capabilities. A third party logistics service provider (3PLs) is an external company that offers a wide range of logistics services, e.g., warehousing and transportation services. One of the most important problems faced by 3PLs is the efficient design of logistics networks that makes the company to reduce the logistics costs as well as increasing customer service. In an effort to minimize the overall system-wide logistics costs, the 3PL firm tries to determine how to coordinate and consolidate the shipments of flow to maximize the utilization of expensive transportation services. Using hub-and-spoke network configuration in which the hub facilities collect shipments from several suppliers, consolidate these shipments, and direct the consolidated shipments to the appropriate manufacturing plant, is one of the best strategies to minimize the logistics costs of 3PLs. In this thesis, the problem of designing hub-and-spoke logistics network for 3PL companies is considered. The purpose is to decide on the number, location and operation of hub facilities so as to minimize the total logistics costs for the network. The problem is considered for two business environments; production and distribution. For both the cases uncertainty regarding the customer demands are taken into account and for solving the problems, a standard optimization package as well as meta-heuristic solution methods are employed. To show the applicability of the models in practice, the logistics network design problem for a large spare parts distribution company is considered and solved as a case study. Numerical results reveal a substantial cost saving as a consequence of using the hub-and-spoke network configuration.