Design and analysis of a new regional hub in Turkey
Türkiye'de yeni bir bölgesel hub kurulmasının tasarım ve analizi
- Tez No: 382721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞEVKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, kurulacak yeni bir network taşıyıcısı için hub noktası seçimi ile hedef pazar belirlemek için utilizasyon ve gelir-gider ağırlıklandırarak değerlendiren bir çok amaçlı matematiksel model kurulmuştur. Bu model kurulurken havacılık sektöründe deneyimli network planlama ve tarife uzmanlarının görüşleri dikkate alınmıştır. Kurulan matematiksel model yolcu tercihlerine etkisi yüksek olan detour faktörü kısıt olarak göz önüne almaktadır. Modeli test etmek için Türkiye havacılık sektörünün maliyet yapısı, ücret bilgileri ve aday hub şehirlerin hedef pazarlara olan mesafeleri verileri toplanmıştır. Model uygulanırken network planlama uzmanlarının belirlediği parametreler modele girilmiştir ve pareto front grafikleri çıkarılmıştır. Daha sonra ağırlıklar için değerler belirlenmiş ve çalışmanın sonucunda Antalya şehri diğer şehirlere üstün çıkmıştır. Yapılan bu çalışma Türkiye'deki havayolu şirketlerine, havalimanlarını işleten şirketlere, havacılık alanında girişimlerde bulunacak kişi ve şirketlere bir sonraki hub şehir için fikir vermesi ve içinde bulundukları rekabetçi pozisyonlarını anlamaları adına yardımcı olacaktır. Model dünya üzerindeki bütün havayolları içinde güvenilir şekilde sonuçlar sunabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, a multi-objective mathematical model for market selection of a newly constructed hub and spoke system is proposed. The objectives of model are maximizing aircraft utilization and revenue while decreasing the commercially infeasible network detour factor. A sensitivity analysis of the model is obtained while setting weights of the objectives and network detour factor. The number of available aircraft and range that aircraft could reach are also considered in the model. Since Istanbul is already has a good hub and spoke systems and busy airports in both side of the city, model is applied to other three major city Turkey, namely Ankara, Antalya, İzmir. Test data covers 90 cities in Europe and Middle East regions. Data includes unit passenger revenue and operating cost for the segments, distances between cities and hubs, expected load factors and flying times of segments. The scenarios are tested under certain expectation of airline network experts and results are visualized by Pareto front graphs. Compared to other candidates, Antalya stands out as good candidate for new hub and spoke system in Turkey. Results of the model could be helpful for airlines and airports in Turkey to identify their potential and competitive position in relation to competing counterparts. The model can also provide promising results for the other airlines all over the world.