Berkitilmiş eşit kollu korniyer basınç çubuklarının optimum tasarımı
Optimum design of reinforced equal-leg angle compression members
- Tez No: 989228
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET UFUK ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, basınç kapasitesi yetersiz olan L60.60.6 kesitli çelik köşe elemanlarının güçlendirilmesi amacıyla yerel güçlendirme yöntemlerini incelemektedir. İlave plakaların, elemanın bölgesel rijitliğini artırarak burkulma boyunu dolaylı olarak kısaltması ve burkulma yükünü artırması hedeflenmektedir. İlgili malzeme ve geometrik açıdan doğrusal olmayan analizler ANSYS yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Tez kapsamında, farklı boylardaki (L = 60 cm, 80 cm, 100 cm, 120 cm ve 150 cm) L60.60.6 kesitli korniyer elemanların orta bölgelerinde, belirli uzunluklarda ilave plakalarla yapılan berkitmeler üzerinde durulmuştur. Yapılan doğrusal olmayan analizler, doğrusal analizler ile belirlenen düzeyde faydanın sağlanamadığını göstermiştir. Analiz sonuçları, eksenel basınç yükü kapasitesi artışının, eleman boyunun üçte biri güçlendirilen elemanlarda, eleman boyunun dörtte biri güçlendirilen elemanlara kıyasla daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. En yüksek kapasite artışı 120 cm uzunluğundaki elemanlarda, en düşük artış ise 100 cm uzunluğundaki elemanlarda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines local strengthening methods aimed at improving L60.60.6 steel angle members with insufficient compressive capacity. The objective is to indirectly shorten the buckling length and increase the buckling load by enhancing the local stiffness of the member through the use of additional plates. Material and geometric nonlinear analyses were carried out using ANSYS software. Within the scope of the thesis, strengthening applications using additional plates of specific lengths placed in the middle regions of L60.60.6 angle members with different lengths (L = 60 cm, 80 cm, 100 cm, 120 cm, and 150 cm) were investigated. The nonlinear analyses showed that the level of benefit predicted by linear analyses could not be achieved. The analysis results revealed that the increase in axial compressive load capacity was higher in members strengthened over one-third of their length compared to those strengthened over one-fourth of their length. The highest capacity increase was obtained in members with a length of 120 cm, while the lowest increase was observed in members with a length of 100 cm.