Argümantasyon temelli öğretimin ortaokul öğrencilerinin oran-orantı konusuna yönelik başarı ve eleştirel düşünme eğilimine etkisinin incelenmesi
An examination of the effect of argumentation-based teaching on secondary school students' achievement and critical thinking tendency towards ratio and proportion
- Tez No: 989229
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Oran-Orantı konusunun argümantasyon temelli öğretim yöntemiyle işlenmesinin, 7.sınıf öğrencilerinin Oran-Orantı konusu ile ilgili başarısı ve eleştirel düşünme eğilimleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmada, öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nin Gostivar şehrinde bulunan bir devlet ortaokulunda yürütülmüştür. Uygun örnekleme ile belirlenen 33'ü deney ve 33'ü kontrol grubu olmak üzere toplam 66 yedinci sınıf öğrencisi çalışmada yer almıştır.Uygulama sürecinde deney grubuna Oran-Orantı konusu, argümantasyon temelli öğretim yöntemi ile; kontrol grubuna ise Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı İlköğretim Matematik Dersi Öğretim Programı'nda yer alan mevcut öğretim programı ile öğretilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Oran Orantı Başarı Testi,Eleştirel Düşünme Eğilim Ölçeği ve Argümantasyon Temelli Öğretim Görüşme Formu kullanılmıştır. Bu araçlardan Oran Orantı Başarı Testi ve Argümantasyon Temelli Öğretim Görüşme formu araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Uygulama haftada 4 ders saati olmak üzere 3 hafta sürmüştür. Uygulamanın bitmesini izleyen hafta içerisinde sadece deney grubundan rastgele yöntemle seçilen 10 öğrenci ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nicel verilerin analizinde normal dağılım gösterenler bağımsız örneklemler için t-testi ile, normal dağılım göstermeyen veriler ise Mann-Whitney U ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmış olup nitel verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, deney ve kontrol gruplarının Oran Orantı Başarı sontest başarı puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda, argümantasyon temelli öğretim yönteminin öğrencilerin Oran-Orantı konusundaki başarısını arttırmada daha etkili olduğu söylenebilir.Ayrıca, öğrencilerin eleştirel düşünme eğilimlerinin gelişiminde de argümantasyon temelli öğretim yönteminin mevcut öğretim programına kıyasla anlamlı düzeyde etkili olduğu tespit edilmiştir. Gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda öğrencilerin argümantasyon temelli öğretim yöntemine ilişkin olumlu görüşlere sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of teaching the topic of Ratio and Proportion through an argumentation-based instructional approach on 7th-grade students' achievement in Ratio and Proportion and their critical thinking dispositions was examined. A quasi-experimental design with a pretest–posttest control group was employed. The study was conducted in a public lower secondary school located in the city of Gostivar, in the Republic of North Macedonia. A total of 66 seventh-grade students, 33 in the experimental group and 33 in the control group, determined through convenience sampling, participated in the study. During the implementation process, the Ratio and Proportion topic was taught to the experimental group using the argumentation-based instructional method, while the control group received instruction based on the existing curriculum included in the Elementary Mathematics Curriculum of the Ministry of Education of the Republic of North Macedonia. The data collection instruments used in the study were the Ratio and Proportion Achievement Test, the Critical Thinking Disposition Scale, and the Argumentation-Based Instruction Interview Form. Of these instruments, the Ratio and Proportion Achievement Test and the Argumentation-Based Instruction Interview Form were developed by the researcher. The implementation lasted three weeks, with four class hours per week. In the week following the completion of the implementation, interviews were conducted with 10 students selected randomly from the experimental group. Quantitative data were analyzed using the independent samples t-test for normally distributed data, and the Mann-Whitney U and Wilcoxon Signed-Ranks Tests for data that did not show normal distribution, while qualitative data were analyzed using the content analysis method. According to the findings of the study, a statistically significant difference was found between the posttest scores of the experimental and control groups on the Ratio and Proportion Achievement Test. Based on these results, it can be stated that the argumentation-based instructional method is more effective in improving students' achievement in the topic of Ratio and Proportion. Additionally, it was determined that the argumentation-based instructional method had a significantly greater effect on the development of students' critical thinking dispositions compared to the existing curriculum. The interviews conducted revealed that students held positive views regarding the argumentation-based instructional method.