Kaynaklı kolon-kiriş birleşimlerinin sismik güvenilirliğinin incelenmesi
The Investigation of seismic reliability of welded column-beam connections
  1. Tez No: 128622
  2. Yazar: SENEM KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ZAFER ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında ilk olarak, inşaat malzemesi olarak çeliğin en önemli özelliklerinden biri olan, deprem etkisi altında kopmadan deformasyon yapabilme kabiliyeti yani yüksek düktilite özelliği üzerinde durulmuş ve çelik malzemenin çentik darbe dayanımı, akma kriteri gibi diğer özellikleri tanımlanmıştır. Kaynaklı moment çerçevelerinde 1994 Northridge Depremi (USA) sonrasında birleşim elemanları ve kaynakta gözlenen hasar tipi detayları incelenmiş ve bunların her birinin onarımına dair yöntemler anlatılmıştır. Örtü levha, guse, yan levha ve dik nervür gibi yeni birleşim elemanlarının eklenmesi ile plastik mafsalın kirişte oluşmasını sağlayacak güçlendirmenin ne şekilde yapılacağı anlatılmış ve tasarımda plastik mafsal bölgesi ve momentinin belirlenmesine dair hesaplar verilmiştir. Kolon panel bölgesinin kesme mukavemetinin hesabı ile ilgili UBC 1994' deki kriterler ABYYHY 1997' deki kriterler ve karşılaştırılmıştır. Son bölümde ise berkitilmiş çerçevelerin sismik davranışı incelenmiş ve bu çerçevelere ait eksantrik ve konsantrik iki tür berkitme çerçevesi ele alınmıştır. Anahtar Sözcükler : Çelik, kaynak, kolon-kiriş birleşimi, sismik, onarım, güçlendirme vm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a first step, ductility, one of the most important properties of steel material and hihg capability of deformation under the effect of earthquake, has been emphasized and notch toughness of steel material, energy of distortion yield criteria have been explained. After the 1994 Northridge Earthquake in welded steel moment resistant frames, the details of the fractures on the weld and column-beam connection have been evaluated and the ways of repair have been explained through the literature. By adding new connection elements like side plate connections, ubstanding rib, how the modification that enables plastic hinge to form in beam section is performed has been explained and calculations in design related to plastic hinge location and plastic moment have been given. The criteria in UBC 1994 related to shear capacity of column panel zone and the ones in ABYYHY 1997 have been compared. In the last chapter seismic behavior of eccentric and concentric braced frames has been resumed. Key Words : Steel, weld, column-beam connection, seismic, repair, modification IX