Elit sporcu yetiştirme merkezlerinin yeterliklerinin incelenmesi
An analysis of the competencies of elite athlete training centres
- Tez No: 989231
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÇİMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, elit sporcu yetiştirme merkezlerinde sunulan hizmetlerin sporcu bakış açısıyla yeterlik düzeylerini değerlendirmeye yönelik Sporcu Yetiştirme Merkezleri Yeterlik Ölçeğini geliştirmek ve bu ölçek aracılığıyla Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezlerinde yürütülen uygulamaların yeterlik düzeylerini belirlemektir. Ölçek geliştirme sürecinde, Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezlerinde yatılı olarak spor faaliyetlerine devam eden sporculardan oluşan farklı örneklem grupları kullanılmış; açımlayıcı faktör analizi 50 katılımcı, doğrulayıcı faktör analizi ise 200 katılımcı üzerinden gerçekleştirilmiştir. Ölçeğin yüzey geçerliliği 5, test-tekrar test güvenirliği 15 ve iç tutarlılık katsayısı 30 katılımcıdan elde edilen verilerle incelenmiştir. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda maddelerin kabul edilebilir faktör yüklerine sahip olduğu, doğrulayıcı faktör analizinde ise model uyum indekslerinin kabul edilebilir düzeylerde bulunduğu belirlenmiştir. Yüzey geçerliliği ve test- tekrar test güvenirliği sonuçlarının kabul edilebilir düzeylerde olduğu görülmüştür. Alt boyutlara ilişkin iç tutarlılık katsayılarının yüksek olduğu saptanmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında, geliştirilen ölçek Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezlerinde yatılı olarak spor faaliyetlerini sürdüren 281 katılımcıya uygulanmıştır. Katılımcıların hizmet yeterlik algılarının cinsiyet ve öğrenim durumu değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla ilişkisiz örneklemler için t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmış, alt boyutlar arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Bulgular, sporcuların Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezlerinde sunulan hizmetlere ilişkin yeterlik algılarının genel olarak orta ve orta üzeri düzeyde olduğunu, bu algıların cinsiyet ve öğrenim durumuna göre anlamlı farklılık göstermediğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezlerinde sunulan hizmetlerin elit sporcu gelişimini destekleyici nitelikte olduğu, ancak hizmet kalitesinin artırılmasına yönelik geliştirme alanlarının bulunduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop the Athlete Development Centers Competency Scale to assess the adequacy levels of services provided in elite athlete development centers from the athletes' perspective, and to determine the adequacy of practices implemented in the Turkish Olympic Preparation Centers. During the scale development process, different sample groups consisting of athletes who continued their sports activities as boarders in the Turkish Olympic Preparation Centers were utilized. Exploratory factor analysis was conducted with data obtained from 50 participants, while confirmatory factor analysis was performed using data from 200 participants. Face validity was examined with 5 participants, test–retest reliability with 15 participants, and internal consistency reliability was assessed using data obtained from 30 participants. The results of the exploratory factor analysis indicated that the items had acceptable factor loadings, whereas the confirmatory factor analysis showed that the model fit indices were within acceptable ranges. In addition, the findings demonstrated that face validity and test–retest reliability were at acceptable levels, and that the internal consistency coefficients of the sub-dimensions were high. In the second stage of the study, the developed scale was administered to 281 athletes who continued their sports activities as boarders in the Turkish Olympic Preparation Centers. Independent samples t-tests and one-way analysis of variance were employed to examine whether participants' perceptions of service adequacy differed according to gender and educational level, and the relationships among the sub-dimensions were analyzed using Pearson correlation coefficients. The findings revealed that athletes' perceptions of the adequacy of services provided in the Turkish Olympic Preparation Centers were generally at moderate to above-moderate levels, and that these perceptions did not differ significantly according to gender or educational level. In conclusion, the services provided in the Turkish Olympic Preparation Centers are perceived as supportive of elite athlete development; however, there remain areas requiring improvement in order to enhance service quality.