Okul dışı öğrenme ortamlarının üstün yetenekli ortaokul öğrencilerinde erken kariyer tercihlerine etkisi
The effect of out of school learning environments on early career preferences in gifted elementary students
- Tez No: 989243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL HAKVERDİ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
21. yüzyılda bilim ve teknolojinin gelişmesiyle nitelikli iş gücüne talep artmaktadır. Bu alanların desteklenebilmesi için gerekli iş gücünü günümüzde eğitim gören yeni nesil oluşturmaktadır. Özellikle bu bağlamda üstün yetenekli öğrencilerin erken kariyer tercihleri önem arz etmektedir. Mesleklerin yerinde gözlemlenebilmesi ile meslek tercihlerinin ilişkilendirilebilir olması araştırmaya yön vermiştir. Buradan yola çıkarak araştırmanın amacı okul dışı alan gezilerinin, üstün yetenekli öğrencilerin Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (FeTeMM) alanlarındaki kariyerlere yönelik ilgilerine etkisinin ölçülmesi şeklinde belirlenmiştir. Bu sebeple üstün yeteneklilerin destek aldığı Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) eğitim gören öğrencilerle bu araştırma yürütülmüştür. Araştırmanın ulaşılabilir evrenini Ankara'da bulunun BİLSEM'lerde eğitim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Kolay ulaşılabilir örneklem yöntemiyle seçilen örneklem iki farklı BİLSEM'de 2023-2024 eğitim döneminde öğrenim gören 6. ve 7.sınıf öğrencileridir. Öğrenciler Ankara'da bulunan ve tıp eğitimi açısından büyük bir öneme sahip üniversitenin tıp fakültesine bir alan gezisi yapmışlardır. Bu gezide tıp fakültesi öğretim elemanları eşliğinde“Karma Gerçeklik Laboratuvarı”ve ''Anatomi Laboratuvarı'' ziyaret edilmiştir. Araştırmada nicel ve nitel yöntemler birlikte kullanılmıştır. Literatürden hazır alınan STEM Tutum Ölçeği ve Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik Mesleklerine Yönelik İlgi Ölçeği öğrencilere ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Toplanan verilerin analizleri SPSS programıyla yapılmıştır. Yapılan analizler doğrultusunda öğrencilerin STEM tutumlarında ve STEM mesleklerine ilgilerinde değişimler gözlenmesinin yanında öğrencilerin erken kariyer tercihleri de etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the advancement of science and technology in the 21st century, the demand for a qualified workforce has increased. Today's students, as the new generation, will constitute the necessary workforce to support these fields. In this context, the early career choices of gifted students are particularly important. The idea that observing professions on-site can help relate to career choices has guided this research. Based on this, the aim of the study was determined as measuring the effect of out-of-school field trips on the interest of gifted students in careers in STEM fields. For this reason, the study was conducted with students studying at Science and Art Centers [BİLSEM], where gifted individuals receive support. The accessible population of the study consists of students attending BİLSEMs located in Ankara. The sample was selected through a convenience sampling method and includes 6th and 7th grade students enrolled at two different centers during the 2023–2024 academic year. The students participated in a field trip to Faculty of Medicine in the university. During this trip, they visited the“Mixed Reality Laboratory”and the“Anatomy Laboratory”under the guidance of assistant students from the Faculty of Medicine. Both quantitative and qualitative methods were used in the study. The STEM Attitude Scale and the STEM Career Interest Survey, both adopted from the literature, were applied to the students as pre-tests and post-tests. The collected data were analyzed using SPSS software. Based on the analyses conducted, changes were observed in students' attitudes toward STEM and their interest in STEM careers, and their early career choices were also affected