Evaluating the validity of geographical profiling in türkiye: a case study
Coğrafi profillemenin geçerliğinin Türkiye'de incelenmesi: Vaka çalışması
  1. Tez No: 989259
  2. Yazar: ZEYNEP YAĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR ERDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK ERGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Mevcut çalışma, DragnetK yazılımını kullanarak Türk seri katil vakalarında coğrafi profilleme tekniklerinin etkinliğini incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, Türkiye bağlamında suçluların temel konumlarını tahmin etmede çeşitli mesafe azalması fonksiyonlarının (Logaritmik, Üstel, β = 10 ve β = 0,1) etkinliğini değerlendirmektir. 2010 yılında İzmir'de meydana gelen, dört gün içinde üç cinayet ve bir olaydan oluşan bir seri cinayet vakası üzerinde retrospektif tek vaka çalışması yapılmıştır. Her biri farklı operasyonel temel varsayımları ve coğrafi boyutları yansıtan dört farklı senaryoda, dört mesafe azalması fonksiyonu kullanılmıştır ve performans, En Üst Profil Alanı, İsabet Oranı Yüzdesini ve Arama Maliyetini ölçen metrikler kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma, çeşitli harita boyutlarında ölçeğe bağlı olarak önemli performans değişiklikleri olduğunu göstermiş ve coğrafi kapsamın algoritma etkinliği üzerindeki etkisini ortaya koymuştur. Tek vaka sınırlaması, bulguların genellenebilirliğini kısıtlamaktadır; ancak bu çalışma, gelecekteki doğrulama araştırmaları için önemli metodolojik içgörüler sunmaktadır. Bu çalışma, Türk seri cinayet vakalarında coğrafi profillemenin ilk sistematik uygulamasını işaret etmekte ve Türkiye bağlamında kanıta dayalı soruşturma yöntemlerinin geliştirilmesi için zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study examines the efficacy of geographic profiling techniques in Turkish serial killer cases utilizing DragnetK software. The primary objective was to evaluate the efficacy of several distance decay functions (Logarithmic, Exponential, β = 10, and β = 0.1) in predicting offender base locations within the Turkish context. A retrospective single-case study was performed on a serial murder case from İzmir in 2010, including three homicides and one incident over a four-day duration. Four distance decay functions were utilized across four distinct scenarios, each reflecting varying operational base assumptions and geographic sizes, with performance assessed using Top Profile Area, Hit Score Percentage, and Search Cost metrics. The investigation indicated substantial performance changes dependent on scale across several map sizes, illustrating the impact of geographic scope on algorithm efficacy. The single-case limitation constrains the generalizability of findings; yet, this study offers significant methodological insights for future validation research. This study marks the initial systematic implementation of geographic profiling in Turkish serial homicide cases, laying the groundwork for the development of evidence-based investigative methods within the Turkish context.