Açık havada eğitim veren okul öncesi eğitim kurumlarının dış mekân öğrenme ortamı kalitelerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 824998
  2. Yazar: ELANUR SİMGE IRMAK KODAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, açık havada eğitim veren okul öncesi eğitim kurumlarının dış mekân öğrenme ortamlarının kalitelerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik tekniğinin kullanıldığı bu araştırmanın deseni niceldir. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden biri olan“tarama çalışması”kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini ülkemizin farklı coğrafi bölgelerinde ve illerinde bulunan, farklı okul türlerinden ve farklı kurumlardan seçilen dokuz okul öncesi eğitim kurumu oluşturmaktadır. Araştırmada, okul öncesi eğitim kurumlarının dış mekân öğrenme ortamlarının kalitesini belirlemek için araştırmacılar tarafından geliştirilen ve kapsam geçerliliği yapılan“Açık Havada Eğitim Veren Okul Öncesi Eğitim Kurumlarının Dış Mekân Öğrenme Ortamlarının Değerlendirilmesi Kontrol Listesi”kullanılmıştır.“Açık Havada Eğitim Veren Okul Öncesi Eğitim Kurumlarının Dış Mekân Öğrenme Ortamlarının Değerlendirilmesi Kontrol Listesi,”alan yazın taranarak oluşturulmuş, alanında uzman 7 kişiye yönlendirilerek kapsam geçerliliği sınanmıştır.“Açık Havada Eğitim Veren Okul Öncesi Eğitim Kurumlarının Dış Mekân Öğrenme Ortamlarının Değerlendirilmesi Kontrol Listesi”güvenlik, fiziksel çevre, çocuğa uygunluk, özel gereksinimli çocuklara uygunluk ve bireyselleştirme, erişim, donanım ve ekolojik ve sürdürülebilir uygulamalar olmak üzere yedi alt alandan oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde gerekli izinlerin alınmasının ardından araştırmacı tarafından Türkiye'nin beş farklı ilindeki dokuz kuruma gidilerek ilgili kontrol listesiyle gözlem yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılan“Açık Havada Eğitim Veren Okul Öncesi Kurumların Dış Mekân Öğrenme Ortamlarının Değerlendirilmesi Kontrol Listesi”, 1 ve 0 puanları ile puanlanmıştır. Bu bağlamda veri analizinde, ilgili ölçütler ve alt ölçütlerin yüzdelik hesaplamaları ortaya konulmuştur. Araştırma bulgularında açık havada eğitim veren okul öncesi eğitim kurumlarının çoğunluğunun dış mekân kalite standartlarını sağladığı görülmüştür. Araştırma sonuçlarına dayanarak açık havada eğitim veren kurumların da bulundukları il, iklim, coğrafi konum ve okul türü bağlamında kalitelerinin değiştiği; orman okulları ve köy okulunun en kaliteli dış mekâna sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the quality of outdoor learning environments of preschool education institutions that provide outdoor education. The pattern of this research, in which the maximum variation technique, one of the purposive sampling methods, is used, is quantitative. In the research, survey model, which is one of the quantitative research designs, was used. The sample of the research consists of nine pre-school education institutions selected from different types of schools and different institutions located in different geographical regions and provinces of our country. In the study, the Evaluation Checklist of Outdoor Learning Environments of Preschool Educational Institutions Providing Outdoor Education was used to determine the quality of outdoor learning environments of pre-school education institutions, which was developed and content validated by the researchers. The Checklist for the Evaluation of Outdoor Learning Environments of Preschool Educational Institutions Providing Outdoor Education was created by scanning the literature, and its content validity was tested by directing 7 experts in the field. The Checklist for the Evaluation of Outdoor Learning Environments of Preschools Providing Outdoor Education consists of seven sub-areas: safety, physical environment, child-appropriateness, suitability for children with special needs and individualisation, access, equipment and ecological and sustainable practices. After obtaining the necessary permissions during the data collection process, the researcher went to nine institutions in five different provinces of Turkey and observed with the relevant checklist. The“Checklist for the Evaluation of Outdoor Learning Environments of Preschool Institutions Providing Outdoor Education”, which was used as a data collection tool in the research, was scored with 1 and 0 points. In this context, the percentage calculations of the relevant criteria and sub-criteria were presented in the data analysis. In the research findings, it was seen that most of the preschool education institutions providing outdoor education met the outdoor quality standards. Based on the results of the research, the quality of the institutions providing outdoor education has changed in the context of the province, climate, geographical location and school type; it can be said that the forest schools and the village school have the best quality outdoors.