Prostat kanseri radyoterapisinde C-kollu ve kapalı gantry tasarımlı linaklarda dozimetrik karşılaştırma
Dosimetric comparison of C-arm and closed-gantry design linear accelerators in prostate cancer radiotherapy
  1. Tez No: 989297
  2. Yazar: CEM TUĞANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BİLGE BECERİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada tanısı prostat kanseri olan, İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'nde tedavi almış 20 hastanın bilgisayarlı tomografi görüntüleri kullanılarak hazırlanan Halcyon ve Rapidarc tedavi planlarında hedef hacim ve kritik organ dozlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Tedavi planlarında Eşzamanlı Entegre Ek Doz (SIB) yöntemi 7000 cGy, 6160 cGy ve 5040 cGy'lik iç içe geçmiş 3 adet hedef hacim (PTV) ile sağlanmakta olup tedavi şeması günlük 250 cGy dozun 28 fraksiyonda toplam 7000 cGy olarak verilmesi şeklindedir. 7000 cGy doz alan hacim prostat bezinin kendisinden, 6160 cGy doz alan hacim prostat bezi ve seminal veziküllerden, 5040 cGy'lik doz alan hacim ise prostat bezi, seminal veziküller ve lenf düğümlerinden oluşmaktadır. Kritik organ olarak ise rektum, mesane, bağırsak ve sağ-sol femur başları konturlanmıştır. Bu planlarda da tedavi tekniği, BT görüntüsü üzerinde konturlanmış hedef hacim konturları, kritik organ konturları, optimizasyon hedefleri, ark sayısı, kolimatör açısı ve normalizasyon değerleri Halcyon için oluşturulan tedavi planlarıyla aynı olacak şekilde sabit tutulmuştur. PTV doz homojenitesi, konformalitesi, kritik organ dozları ve normal dokudaki düşük doz banyosu açısından, Doz-Volüm Histogramları (DVH) elde edilerek değerlendirme yapılmıştır. Halcyon'un Rapidarc'a kıyasla bağırsak ve sağ-sol femur başları gibi çevre uzak organların üzerindeki dozu azalttığı, hedef hacim doz homojenitesini düşürürken doz konformitesini arttırmıştır. Rapidarc'ın ise hedef hacme bir kısmı girip kısmen saran organları daha iyi koruduğu ve hedef hacim üzerindeki near-maksimum dozları düşürmüştür. Vücuda yayılan düşük doz banyosunu her iki cihaz da engelleyebilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, her iki cihaz da klinik olarak kabul edilebilir ve karşılaştırılabilir tedavi planları oluşturabilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the goal is to compare target volume and critical organ doses of 20 patients who are diagnosed with prostate cancer and treated at the Istanbul University Oncology Institute, in Halcyon and Rapidarc treatment plans. In the treatment plans, the Simultaneous Integrated Boost (SIB) technique is used with three nested target volumes (PTVs) prescribed as 7000 cGy, 6160 cGy and 5040 cGy, respectively, and the treatment schedule is to deliver a daily dose of 250 cGy in 28 fractions for a total of 7000 cGy. The volume receiving 7000 cGy is the prostate gland itself; the volume receiving 6160 cGy is the prostate gland and seminal vesicles; and the volume receiving 5040 cGy is the prostate gland, seminal vesicles, and lymph nodes. The rectum, bladder, bowel, and right and left femoral heads were contoured as organs at risk. In these plans, the treatment technique, target volume contours, organ-at-risk contours that were drawn on the CT images, optimization objectives, number of arcs, collimator angles and normalization values were kept the same as those used in the treatment plans created for Halcyon. Dose–volume histograms (DVHs) were generated and evaluated in terms of PTV dose homogeneity and conformity, critical organ doses, and low-dose bath to normal tissues. Compared with RapidArc, Halcyon reduced the dose to distant surrounding organs such as bowel and right and left femoral heads, decreased dose homogeneity in the target volume, and increased dose conformity. RapidArc, on the other hand, provided better sparing of organs that partially overlap and partially surround the target volume and reduced the near-maximum doses in the target volume. Both devices were able to limit the low-dose bath spread in the body. As a result of this study, both devices were capable of generating clinically acceptable and comparable treatment plans.