Azerbaycan'da market işletmelerinin yönetim organizasyon sorunları ve bütünleşik çözüm önerileri
Management and organizarion probems of the developing market organizations in Azerbaijan and introduces solition proposals to these problems
  1. Tez No: 98933
  2. Yazar: İNTİKAM BEŞİROV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TOKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET A.B.D.' de başlayıp daha sonra Batı' ya, Doğu ülkeleri ve Orta Asya dahil olmak üzere bütün dünyaya yayılan büyük market işletmelerinin ilk kuruluş yılları 1920'lerde Hollywood'daki sinema yıldızlarının bu işe yatırım yapmalarıyla ortaya çıktığı görülmektedir. Azerbaycan'da merkeziyetçi Sovyet sisteminin dağılması ile piyasa ekonomisine geçiş sürecinde üretimin durması ve satılacak yerli mal bulunmaması nedeniyle marketler belli bir süre kriz yaşamışlardır. Dış dünyaya açılması ile ithal edilen ürünlerin çoğalması, özelleştirme çerçevesinde özel market işletmelerinin oluşması ve nihayet yabancı yatırımcıların bu sektöre yatırım yapması ile market işletmeleri yeni gelişim sürecine girerek çeşitlilik göstermeye başlamışlardır. Burada Azerbaycan'da gelişim gösteren market işletmelerinin yönetim organizasyon sorunları ve çözüm önerileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde, tanımları, özellikleri.sınıfları.gelişimi ve gelişimini etkileyen etmenler bakımından market işletmeleri genel olarak incelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde yönetimin işlevleri olan planlama, örgütleme, yöneltme, düzenleştirme ve denetim aşmaları açısından market işletmeleri analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde organizasyon ilkeleri ve market işletmelerinin organizasyonu ana hatlarıyla ortaya konulmuştur. Dördüncü bölümde Azerbaycan'daki market işletmelerinin Sovyet dönemindeki ve bugünkü durumu hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde Azerbaycan'daki market işletmelerinin yönetim ve organizasyon sorunları anket, gözlem ve mülakat yöntemiyle belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma beş bölüme ilişkin önemli tespitler ve sorunlara çözüm önerileri getirilerek tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Market organizations. Establin hed in the 1920 s with the investment of Hollywood movie stars, spread from the USA first to the Western World and then to whole world in eluding the Asion countries. Markets in Azerbaijan suffered economic criris due to the collopse of the planned Soviet economic system that ended the production and created shortages of products Azerbaijani market organizations got affected by economuic developments experienced in the countrys Economic opening to the world inceased the imperts, the privatization compaing created privote market organizationsand finally the foreign direct inwestments in the retaling sector indroduced teh emergence of varions market organizations. This theis aims to point out the management and organization problems of the developing market organizations in Azerbaijan and introduces solition proposals to these problems. The defination.charateristies, classafuications, development and the factors affecting the deve lopment. Are generally examined in the ftrst carpet. The secend carpet analyzes the market organizations according to the managemet, coordinatıonand kontrol. The third carpet introducesthe ontaion principles and general Organizationel lines of the market organizasations The fourth carpet gives inormations the Soviet about era and present sitnations of the market organizations in Üazerbaijan. Management and organization problems of the market organizations in Azerbaijan are found through inquiry, observation and interview methods in the fifth carpet. The thesis ends with impertant evaluations about findringof premiem five sections and solutien proposals to the problems.