İşletmelerde insan kaynakları planlaması teorileri ve önemi
- Tez No: 98932
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET İşletmelerde, üretimin gerçekleşebilmesi için gerekli olan unsurların en önemlisi olan insan gücünün, en etkin bir biçimde kullanılması gerekmektedir. İşletmeler insan kaynaklan planlamasına yeteri kadar önem vermemektedir. Bunun neden geleneksel yönetim anlayışından vazgeçememeleridir. Personel planlamasına gereken önem verilmelidir. Çünkü bu çalışmalar kaynak israfını önleyecektir. Maliyetleri düşürecektir. Bunun sonucunda da kân arttıracak ve işletmenin piyasadaki konumunu yükseltecektir. Sonuç olarak, gelişen teknolojiye uydurabilmek için, etkin bir insan kaynaklan planlamasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT The labor force, as the most essential factor necessary for the production to be occured at the properties, must be employed efficiently. However, the properties do not pay appropriate attention for human resources planning. The reason for this attitude is their difficulty in giving up ' The Traditional Management Appoach '. The appropriate essence should be attained to human resources planning. Because, These efforts would prevent the wasting of the sources and decrease the costs. In conclusion the profit would be maximized and the credibility of the firm among the market would get better. As a result, to catch the highly developing technology, an efficient planning of human resources should be attained within the propertis.