2- ve 4- aminobenzylamine moleküllerinin spektroskopik özelliklerinin deneysel ve teorik olarak incelenmesi
Experimental and theoretical investigation of the spectroscopic properties of 2- and 4-aminobenzylamine molecules
  1. Tez No: 989338
  2. Yazar: MÜCAHİT SERDAR VANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETEM KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
Özet
2-aminobenzylamine (2ABA) ve 4-aminobenzylamine (4ABA) moleküllerinin deneysel spektroskopik özellikleri FT-IR, FT-Raman, UV-Vis ve NMR teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Her iki molekülün en olası konformerine ait yapısal ve spektroskopik veriler, DFT/B3LYP yöntemi ve 6-311++G(d,p) baz seti ile hesaplanmıştır. Moleküllerin geometrileri tamamen optimize edilmiştir. Titreşim spektrumları hesaplanmış ve temel titreşim modları, potansiyel enerji dağılımı (PED) analizi kullanılarak atanmıştır. Etanol içinde çözünen 2ABA ve 4ABA'nın UV-Vis spektrumları 180–400 nm aralığında deneysel olarak kaydedilmiş ve teorik olarak da elde edilmiştir. 1H ve 13C NMR kimyasal kaymaları GIAO yöntemiyle öngörülmüş ve dmso çözeltisinde elde edilen deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Mulliken yük dağılımları ve HOMO-LUMO gibi elektronik özellikler hesaplanarak NH2 grubunun moleküldeki konumunun etkisi araştırılmıştır. Deneysel veriler ile teorik hesaplamalar arasında büyük ölçüde uyum gözlemlenmiştir. Bunların yanında ayrıca NH2 grubunun pozisyonunun benzylamine türevleri yapısal, spektroskopik ve elektronik özelliklerine olan etkisini ortaya koyarak, gelecekteki moleküler tasarım ve malzeme uygulamaları açısından değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The experimental spectroscopic properties of 2-aminobenyzlamine (2ABA), and 4-aminobenyzlamine (4ABA) were investigated by FT-IR, FT-Raman, UV-Vis, and NMR techniques. The structural and spectroscopic data of the molecule have been obtained for two possible conformers from DFT/B3LYP with 6-311++G(d,p) basis set calculations. The geometry of the molecules 2ABA and 4ABA were fully optimized. The vibrational spectra of two molecules were calculated, and fundamental vibrations were assigned based on the potential energy distribution (PED) of the vibrational modes. The UV spectra of 2ABA, and 4ABA dissolved in ethanol were recorded in the range of 180-400 nm this solution and obtained as a theoretically. 1H and 13C NMR chemical shifts properties were predicted by using GIAO method and compared with the experimental data obtained in DMSO solution. Mulliken charges, and the electronic properties (like HOMO and LUMO energies) were presented as well and to investigate the effect of NH2 position of molecules based on benzylamine. The comparison of the theoretical results according to their experimental data, showing a good agreement with some minor differences. We wish this study to demonstrate and thoroughly to have insight into the effect of NH2 substitution in benzylamine derivatives.