Kriyojenik ggg 40 dökme demirin frezelenmesinde kesme paremetrelerinin, deneysel sonuçlar üzerine etkisi
Effect of cutting parameters on experimental results in milling of cryogenic GGG 40 cast iron
- Tez No: 809151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRCAN SAMTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Küresel grafitli dökme demirler, çeliğin mekanik özelliklerini ve dökme demirin üretim kolaylığını bir arada sunan bir malzeme grubudur. Gri dökme demirlere kıyasla yaklaşık iki kat daha fazla dayanıklılığa sahiptir ve çeliğe göre daha kolay dökülebilir. Ayrıca, üretim maliyetinin düşük olması nedeniyle hem çelik hem de diğer dökme demirlerle kıyaslandığında kullanım alanı giderek genişlemektedir. Bu çalışma için döktürülmüş GGG40 küresel grafitli dökme demirler kullanılmıştır. Çalışmada, GGG40 dökme demirlerin ve kesici uçların bir kısmına kriyojenik işlem uygulanmıştır. Uygulanan kriyojenik işlem sonrası üç farklı kesici uç (TN6510-TiALN Nanolayer, Kaplamasız, TN6501-TiB2), üç farklı kesme hızı (280, 360, 480 m/dak) ve üç farklı ilerleme (0.15, 0.35, 0.55 mm/diş) kullanılarak yüzey frezeleme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Deneylerde kesme derinliği 0.5 mm olarak sabit tutulmuştur. Tam faktöriyel deneysel tasarım (33) kullanılarak; normal malzeme – normal kesici uç ile 27, normal malzeme - kriyojenik kesici uç kullanılarak 27, kriyojenik malzeme – normal kesici uç kullanılarak 27 ve kriyojenik malzeme kriyojenik kesici uç kullanılarak 27 deney olmak üzere toplamda 108 deney yapılmıştır. Yüzey frezeleme işlemleri esnasında termal kamera ile kesme sıcaklıkları, her bir deney sonrası yüzey pürüzlülüğü ve aynı deney tekrarlanarak kesici uç yan yüzey aşınmaları ölçülmüştür. Deneysel sonuçlar varyans analizi, iki ve üç boyutlu grafiklerle yorumlanmıştır. Deneyler ayrıca kriyojenik işlem görmemiş malzemeler ve kesici uçlar için de tekrarlanarak elde edilen veriler kriyojenik ve normal malzeme için karşılaştırılmıştır. Ayrıca, elde edilen veriler dikkate alınarak istenilen deneysel sonuçların, hangi kesme parametrelerinde olduğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nodular graphite cast irons are a group of materials that combine the mechanical properties of steel and the ease of production of cast iron. It has about twice the strength of gray cast irons and is easier to cast than steel. In addition, due to its low production cost, its usage area is gradually expanding compared to steel and other cast irons. Casted GGG40 spheroidal graphite cast irons were used for this study. In the study, some GGG40 cast irons and inserts were cryogenically treated. After the applied cryogenic process, surface milling experiments were carried out using three different cutting inserts (TN6510, THM-U, TN6501), three different cutting speeds (280,360,480 m/min), and three different feeds (0.15, 0.35, 0.55 mm/tooth). The cutting depth was kept constant at 0.5 mm in the experiments. A total of 108 experiments were conducted using full factorial experimental design (33), 27 with normal material - normal cutting insert, 27 using normal material - cryogenic cutting insert, 27 using cryogenic material - normal cutting insert, and 27 using a cryogenic material - cryogenic cutting insert. During face milling operations, cutting temperatures, surface roughness after each test, and cutting-edge flank wear were measured by repeating the same experiment with a thermal camera. Experimental results were interpreted with analysis of variance and two and three-dimensional graphics. The experiments were also repeated for non-cryogenically treated materials and inserts, and the obtained data were compared for cryogenic and normal materials. In addition, considering the obtained data, the cutting parameters of the desired experimental results were examined.