ISO 9000 standartlarının 2000 yılı revizyonu ve kullanıcılara getireceği yükümlülükler
  1. Tez No: 98941
  2. Yazar: AYÇA ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI DÜĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET ISO 9000 ailesi standartlar, alışılagelen mühendislik standartlarından farklıdır. Farklılıklar değişik açılardan olduğundan, bunların iyi izlenebilmesi için ISO 9000 ailesi içindeki ve paralelindeki standartların içeriğinin ve anlatımının iyi anlaşılması gerekir. Ayrıca standartların gerçek değerlendirilmesinin yapılabilmesi için, bu standartların geçirdiği ve geçirmekte olduğu evreler de iyi bilinmelidir. Bu çalışmada, kalite ve kalite güvence kavramları üzerinde durulduktan sonra bu kavramlarda yaşanan değişimler ele alınmış, daha sonra ISO 9000 standartları ve geçirdikleri evrelere değinilmiştir. ISO 9000 standartları halen gelişimini sürdürmektedir. Standartların revize edilmesinden sorumlu TC 176 komitesinin çalışmaları son şeklini almak üzeredir. 2000 yılının son çeyreğinde ISO 9000 standartlarının revize edilmiş hallerinin yayınlanması beklenmektedir. ISO 9000 standartları kullanıcılarının, bu standartların getireceği yeni yükümlülükleri takip etmesi ve organizasyonlarında gerekli düzenlemeleri yapmaları gerekmektedir. Bu çalışmada tüm bu konulara değinilmiş olup, kullanıcıların yeni standartlarla ilgili akıllarındaki sorulara cevap verilmeye çalışılmıştır. Son kısımda ise, revize edilen standartlara ilişkin, ülkemizdeki gelişmeler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT ISO 9000 family of International Standards are different from commonplace engineering standards. Because, the differences stem from different angles, the contents and the themes of the ISO 9000 family of International Standards and those of the standards in prallel have to be understood properly to follow these. Furthermore, the evolution that these standards have gone and are going to go through must also be known well to appraise ISO 9000 in full. In this study, quality and quality assurance concepts had been mentioned, changes in these concepts were taken in to consideration. Then ISO 9000 standards and their phases came in to point of view. ISO 9000 sttandards have been presently continuing to their development. And the study of TCI 76 committee, who is responsible for the revision of the standards, is on the condition of last form. In the last quarter of year 2000, it is expected that the last form of the revised ISO 9000 standards is going to be published. And it is required that users of ISO 9000 standards will follow resposibilities come from the new form of standards and will do required changes in their organizations. In this study, all of these subjects are mentioned, and tried to reply to questiones in mind. In the last chapter, development cycle in our country related to the revised standards are evaluated.